Akıllı Telefonlar Yaşam Tarzınızı Açığa Çıkarıyor

Akıllı Telefonlar Yaşam Tarzınızı Açığa Çıkarıyor

Akıllı telefonların hayatımızı kolaylaştırdığı kadar bizi ele verdiğini de söylersek yanılmış olmayız. Zira kendimize dair pek çok bilgiyi artık akıllı telefonlarımızda barındırıyoruz ve bu bizim için bir güvenlik tehtidi haline geliyor. Peki sizlere akıllı telefonlardaki moleküllerin sağlığımız ve yaşam tarzımız hakkında ipuçları barındırdığını söylersem ne düşünürsünüz? Bence tepkinizi haberin devamını okuduktan sonrasına saklayın.

Dünya genelinde akıllı telefonlar ile ilgili araştırmalar artık ilginç bir hal almaya başladı. Şimdi de Amerikalı bir grup araştırmacı, akıllı telefonlarımızdaki moleküllerin sağlığımız ve yaşam tarzımız hakkında ipuçları barındırdığını ortaya koydu. Şaşırtıcı sonuçlar veren araştırma raporunda, kişinin dokunduğu her şeyin akıllı telefonlar üzerinde bir iz bıraktığı ve bu durumun el yıkamayla bile önlenemediği yer aldı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi'nden Farmakoloji Profesörü Pieter Dorrestein, "Bu çalışmada veritabanlarına kaydettiğimiz bazı molekülleri kullanarak, kişinin yaşam tarzının bir profilini ortaya çıkarabileceğimizin farkına vardık" dedi. Bu yolla araştırmacılar 40 kişi üzerinde yaptıkları testlerde, el dokusundan alınan 500 örneği inceleyerek, akıllı telefonların birçok bilgi taşıdığını ortaya koydu. 

Diğer bir deyişle, artık parmak izine ihtiyaç olmadan bir nesnenin kime ait olduğu dahi kolaylıkla bulunabilecek. Bunun için çıplak el ile akıllı telefonlarınıza dokunmanız yeterli olacak. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilim Adamları AIDS'i Tespit Edebilen USB Çubuk Geliştirdi

Bilim Adamları Terör Saldırılarını Tahmin Edebilecek Bir Algoritma Geliştiriyor

YORUMLAR