Akıllı Telefonlarda Bulunan Ses Tanıma Teknolojisi 3 Kat Hızlı Çalışacak

Akıllı Telefonlarda Bulunan Ses Tanıma Teknolojisi 3 Kat Hızlı Çalışacak

Akıllı telefonlarımızda bulunan özelliklerin hepsinden haberdar mısınız? Ya da daha özele indirgeyelim, ses tanıma teknolojisini kullanıyor musunuz? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki konuşmalarımızı yazıya aktaran ses tanıma teknolojisi üç kat daha hızlı çalışabilir ve bu bir insanın normal yazma hızının birkaç katına denk gelir. Sonuç: Akıllı telefonunuzda bir ses tanıma yazılımı bulunuyorsa zamandan tasarruf için kesinlikle kullanmalısınız. 

Stanford Üniversite'ndeki araştırmacılar, son zamanlarda Apple'ın amiral gemisi iPhone'da konuşmalarımızı yazıya döken bir Baidu Deep Speech 2 yazılımını test ettiler. Sonuç ise inanılmazdı, yazılım normal yazma hızımızdan üç kat daha hızlı ekrana konuşamalarımızı aktarıyor ve bu işlerimizi halletmede büyük kolaylık sağlıyor.

Araştırmacılar genellikle yavaş ve yanlış çalıştığı düşünülen bu yazılımların göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getiriyorlar. "Ses tanıma teknolojisi yenilikçi uygulamalarla gelişmelidir" diyen araştırmacılar, ortaya kararlı bir yazılım çıktığında ne kadar verimli olacağının altını çiziyorlar. Stanford Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri profesörü olan James Landay, "Ses tanıma teknolojisi bize yıllardır vaat edilen bir şeydi ama iyi çalışmıyordu. Ama biz son 2-3 yıl içinde daha hızlı ve daha doğru sonuçlar elde edilmesi için çalışmalar yaptık." dedi. 

Siz bu özelliği kullanıyor musunuz? 

Google, Ses Tanıma Sisteminin Bilimsel Tarafını Gözler Önüne Serdi

YORUMLAR