Akıllı Telefonlarda Çift İşletim Sistemi Dönemi

Çift işletim sistemli Android PDA modülü tanıtıldı.

Linux tabanlı akıllı telefonlara ilgi son zamanlarda arttı ancak bu tür cihazlar hala erken test kullanıcılarını ve geliştiricileri hedefliyor. Sadece kullanılabilir bir Linux cihaz isteyenler için seçenekler son derece kısıtlı. Ancak İngiltere merkezli bir şirket tanıttığı cihazda hem Android'i hem de Linux'u barındırıyor.

Planet Computers, Linux da dahil olmak üzere diğer işletim sistemlerini desteklemeye söz veren çift işletim sistemli Android PDA modülünü başlattı. İngiltere merkezli şirket bu konuda sözünü tuttu ve Linux ile köklü bir Android imajının yanı sıra çoklu önyükleme desteği de sunuyor.

Cosmo Communicator adı verilen yeni cihazda eski nesil bilgisayarların yazılım havası yer alıyor. Hatta TWRP önyükleme sayesinde Debian sistemine de olanak sağlayan Cosmo Communicator modülünün bazı eksiklerinin de altını çizmek gerekiyor. Kullanıcıların depolama alanlarını nasıl böleceklerini ve önyükleme menüsündeki yollarını bilmeleri gerektiğini belirten geliştirici, bu konuda temel müşteriye ulaşmakta zorlanıyor.

Planet Computers tarafından geliştirilen ve Linux sürümü tam bir masaüstü ortamı olmasına rağmen, ARM tabanlı MediaTek Helio P70 işlemci ve 5.99 inç FHD+ ekranla geliyor. Kullanıcılar, ayrıca yeni bölümler oluşturmanın pratikte veri kaybına yol açtığı konusunda uyarılıyor ve bu değişiklikleri yapmadan önce telefonu yedeklemek gerekiyor.

YORUMLAR