Akıllı Telefonlardan Sadece Apple ve Samsung Para Kazanıyor

Akıllı Telefonlardan Sadece Apple ve Samsung Para Kazanıyor

İkinci çeyrek raporlarının birer birer açıklanmasından itibaren akıllı telefonlar ve onları üreten markalar adına birçok yeni araştırma yapılıyor. Kar marjlarından tutunda benchmark puanlarına kadar pek çok raporun dolaştığı piyasada, ciddi ekonomik verilere ulaşılabiliyor. Bu bağlamda yeni yapılan bir çalışma ortaya koyuyor ki, akıllı telefon satışlarından sadece Apple ve Samsung gerçek anlamda para kazanıyor. 

Araştırma şirketi Cannaccord Genuity, son zamanlarda piyasaya çıkan önemli akıllı telefonların kritik noktalarını karşılaştı. Çıkan sonuca göre Apple'ın akıllı telefonları şirketine yüzde 38 oranında bir kar marjı sağladı. Samsung ise bu araştırmada yüzde 17'lik kar marjı ile ikinci sırada yer aldı. Diğer markalarda ise durum gerçekten karışık. HTC ve Microsoft mobil cihazlarında yüzde 22'lik bir kayıp yaşıyor. Kendi alanında en iyi Android cihazlara sahip olan LG ise yüzde 5 kayıp yaşıyor. 

Yukarıdaki tabloda değerler 2015'in ilk çeyrek raporları ile 2016'nın ikinci çeyrek raporlarını kapsıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Cannaccord'un araştırmasının uzun vadede nasıl göründüğüyle ilgili. Bu rakamlar mevcut çeyrek rakamlarına göre ortaya çıktı ama geçen yıla bakıldığında sürekli değişen bir kar oranı söz konusu. Mesela LG'ye bakalım, geçen senenin ilk çeyreğinde kar marjı artı değerdeyken daha sonra bir kırılma gerçekleşiyor ve birden kar marjı eksi değerlere düşüyor. 

Gösterişli reklam kampanyaları ve duyurular her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmiyor. Daha geçtiğimiz gün Avrupa'nın en gelişmiş telefonu seçilen HTC 10'un kim yüzde 22'lik bir zarar göreceğini söyleyebilirdi ki?

Apple Store'lar Artık Yeni Bir İsme Sahip

Samsung Eski Telefonları Cilalayıp Yeniden Satacak


YORUMLAR