Akıllı Telefonların Şarjını Çabuk Bitiren Uygulamalara Dikkat!

Akıllı Telefon Şarjını Bitiren Uygulamalar 1

Günümüzde akıllı telefonların şarjının çabuk bitiyor olması, kullanıcıların en büyük sorunlarından birisi olarak öne çıkıyor. Çoğu telefon şarja ihtiyaç duymadan bir günü bile tamamlayamıyor. Şarj sorunu yaşayan kullanıcılar da bu durumun bataryadan kaynaklandığını düşünüyor ve genellikle yeni batarya alıyor.

Ancak telefon şarjının çabuk bitmesinin sorumlusu sadece eskimiş bataryanız olmayabilir. Akıllı telefonlarda yüklü olan uygulamalar da telefonun şarjını çok çabuk azaltabiliyor. Özellikle telefonun arka planında çalışmaya devam eden uygulamalar tam bir şarj düşmanı olabiliyor.

Bu konuda yayınlanan bir araştırma raporunda, batarya düşmanı uygulamaların neler olduğu ortaya çıkarıldı. Birçoğumuzun telefonunda yer alan hatta favorilerimizden olan uygulamalar da bu listede yer alıyor. Listeye göz atmadan önce telefonunuzun Ayarlar menüsünde yer alan Pil seçeneğine girerek, bataryanızı tüketen uygulamaların hangileri olduğunu kontrol etmenizde fayda var.

Gelin hep birlikte Android ve iOS'ta bataryayı en çok tüketen uygulamalara bir göz atalım:

Facebook

Şarj tüketimi söz konusu olunca listenin ilk sırasında Facebook’un yer aldığını görüyoruz. Artık akıllı telefonların neredeyse hepsinde ön yüklemeli olarak hazır halde gelen bu uygulama, hem batarya hem performans hem de internet düşmanı olarak kabul ediliyor.

Eğer bir Facebook hesabınız yoksa ya da hesabım var ama artık kullanmıyorum diyorsanız, uygulamayı bir an önce silmenizi veya devre dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Eğer aktif bir Facebook kullanıcısı değilseniz, uygulamayı kullandıktan hemen sonra uygulamanın arka planda çalışmasını durdurmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca App Store ya da Google Play Store’da yer alan, alternatif Facebook uygulamalarını da deneyebilirsiniz (Facebook Lite gibi).

Akıllı Telefon Şarjını Bitiren Uygulamalar 2

Clean Master

Basit bir virüs temizleme ve RAM uygulaması gibi görünen ve Google Play Store’da 500 milyondan fazla indirilen Clean Master uygulaması da aslında tam bir şarj canavarı. Telefonun arka planında sürekli çalışan bu uygulama, bataryanın yanı sıra telefonun performansını da olumsuz etkiliyor.

Akıllı Telefon Şarjını Bitiren Uygulamalar 3

Snapchat

Son yıllarda kan kaybeden ve kullanıcı kitlesinin bir bölümünü Instagram’a kaptıran Snapchat, en çok şarj tüketen sosyal medya uygulamaları arasında Facebook ile birlikte zirveye oynuyor. Uygulama, popüler virüs programı Avast’ın yayınladığı en çok şarj tüketen 10 uygulama listesinde de dördüncü sırada yer alıyor.

Mobil yazılım geliştirme platformu XDA Developers’ın üyeleri, telefonlarından Snapchat’i kaldırdıktan sonra cihazlarının şarj performansında önemli oranda iyileşme olduğunu söylüyor.

Akıllı Telefon Şarjını Bitiren Uygulamalar 4

Google Chrome

Artık birçok akıllı telefonda yüklü olarak gelen bir diğer uygulama olan Google’ın popüler web tarayıcısı Chrome, her ne kadar hızlı ve sorunsuz çalışmasıyla bilinse de aynı zamanda telefona RAM tüketimi açısından büyük bir yük getiriyor. Hatta öyle ki, Chrome’da bir süre işlem yapmak telefonun çabucak ısınmasına neden olabiliyor.

Chrome, telefonda fazla RAM tüketmesinin yanı sıra PC’de de fazla RAM tüketen bir tarayıcı olarak biliniyor. Telefonlarında şarj ve RAM tüketimini önemseyenler, Chrome’a alternatif olarak App Store ya da Google Play’de yüksek oy almış tarayıcıları inceleyebilirler.

Akıllı Telefon Şarjını Bitiren Uygulamalar 5

Netflix

Son yıllarda giderek popülerliğini arttıran dizi ve film izleme platformu Netflix, hem Android hem de iOS’ta en çok şarj tüketen uygulamalar arasında yerini alıyor.

Akıllı Telefon Şarjını Bitiren Uygulamalar 6

Virüs programları

Eğer telefonunuzda bir virüs programı kullanıyorsanız, şarj tüketiminizin ve telefon performansınızın bundan olumsuz etkileneceğini belirtmemiz gerekiyor. Çünkü arka planda devamlı çalışan virüs programları, sistem kaynaklarını sürekli olarak kullanıyor.

Akıllı Telefon Şarjını Bitiren Uygulamalar 7