Akıllı Telefonların Satış Oranları Açıklandı! Huawei ve Xiaomi Şaşırttı

Araştırma şirketi Gartner tarafından Şubat ayında hazırlanan bir raporda akıllı telefon satışlarının düşüş yaşadığı gözlemlenmişti. Uzun sürenin ardından ilk defa düşüş yaşayan telefon satışları, 2018'in ilk çeyreği için geçerli olmamış gibi gözüküyor. İşte akıllı telefon pazarındaki son durum:

2018'in ilk çeyreğindeki akıllı telefon satış oranlarını açıklayan ve pazara hakim olan markaları listeleyen Gartner, satışlardaki artışın yeterli olmadığını söylüyor. Özellikle perakendecilerin ve üreticilerin dikkatli olması gerektiğine vurgu yapan şirket, amiral gemisi akıllı telefon alımlarında büyük düşüş yaşandığını dile getirdi.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarda düşüş yaşayan ve pazar payında yüzde 0.3'lük kayıp ile dikkat çeken Samsung, her şeye rağmen açık ara önde. Koreli şirketin arkasında ise Apple yer alıyor. Pazar payını yüzde 0.4 artırmayı başaran Apple için de işlerin iyi gitmediğini belirtmek gerekiyor. Özellikle iPhone X ile istediği satışı elde edemeyen şirketin, bu yıl içerisinde üç ayrı iPhone tanıtarak bombayı patlatması bekleniyor.

Samsung ve Apple'ın ardından dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon üreticilerinden olan Huawei boy gösteriyor. Geçtiğimiz yıla oranla pazarda 6 milyon daha fazla telefon bulunduran Huawei'nin satışlarda büyük rol oynadığı ifade ediliyor. Ayrıca Huawei'in arkasındaki Çinli üretici Xiaomi de bu oranlarda önemli bir yere sahip. Xiaomi'nin bir yılda yüzde 124 artış yaşadığı gözlemlenirken, kullanıcılara 16 milyondan fazla cihaz sattığı gözlerden kaçmıyor. Aynı zamanda bu iki Çinli üreticinin ABD pazarında varlık göstermediğini unutmamak gerekiyor.

Ayrıca bir yıllık süreç içerisinde satılan toplam cihaz sayısı yüzde 1.3 oranında artarak 383 milyona kadar çıkmış durumda. Tabii ki bu artışta orta ve giriş seviyesi cihazların payının büyük olduğunu belirtmek gerekiyor.