Akıllı Telefonlarınız Daha İyi Hava Tahminleri İçin Kullanılacak

IBM hava durumu

IBM ve ona bağlı olarak faaliyetlerine devam eden The Weather Company, yenibir hava tahmin sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Sistemin doğru şekilde çalışması durumunda hava tahminlerinin daha doğru hale geleceği düşünülüyor.

Küresel Yüksek Çözünürlüklü Atmosferik Tahmin Sistemi (Global High-Resolution Atmospheric Forecasting System - GRAF) olarak adlandırılan yeni sistemle birlikte IBM, hava takip istasyonlarından, uçak sensörlerinden ve akıllı telefonların basınç algılayıcılarından aldığı devasa verileri, Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığının Summit ve Sierra isimli süper bilgisayarlarıyla işleyerek, daha doğru hava tahminleri sunmaya çalışacağını belirtti.

Watson Media ve Weather Company’nin Genel Müdürü Cameron Clayton, “Dünya çağında hava tahminleri eşit kriterlerle oluşturulmuyor ve biz bunu değiştirmek için bugün önemli bir adım atıyoruz. Hava durumu insanların gün içinde yaptıklarını etkiyor ve tartışmasız iş performanslarını değiştiriyor. Aşırı hava koşullarının yaygınlaştırılmasıyla yeni hava durumu sistemleri geliştirmeli ve yeni koşullara ayak uydurmalıyız. Geliştirdiğimiz sistemle daha iyi hava tahminleri sunmayı deneyeceğiz” dedi.

IBM, GRAF sistemiyle daha iyi hava tahmini yapmalarının yanı sıra hava tahmin raporlarını 3 kilometrelik çözünürlüğe kadar düşüreceklerini aktardı. Bununla birlikte hava tahminlerinin saat başı güncelleneceğini söylenenler arasında yerini aldı. Daha önce tahminler bir gün öncesinden ya da daha önceki tarihlerde hazırlanarak sunuluyodu.