Akıllı Telefonlarla Göz Sağlığı Kontrolü Devri Başladı

Akıllı Telefonlarla Göz Sağlığı Kontrolü Devri Başladı

İngiltere’de görme bozukluklarını test etmek için akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama geliştiriliyor. Uygulama ilk olarak sağlık hizmetlerinin yeterli olmadığı yerlerde deneniyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu araştırmacıları, geliştirdikleri uygulamayı ilk olarak Kenya'da 233 kişi üzerinde denediler. Göz sağlığıyla ilgili tüm klinik araştırmaları yapabilen bu uygulama tıp dünyasında büyük kolaylık olarak görülüyor. Çünkü dünyada hipermetrop, miyop, astigmat, glokom, katarakt gibi görme bozukluklarından şikayetçi 285 milyondan fazla kişi bulunuyor.  

Elde edilen sonuçlar, akıllı telefon uygulamasının, göz doktorlarının kliniklerde kullandığı testler kadar etkili bir biçimde görme bozukluklarını ortaya çıkardığını gösterdi. "Portatif Göz Tetkik Kiti" adı verilen uygulama, akıllı telefonun kamerasıyla göz merceğini tarayarak çeşitli görme bozuklukları ve katarakt gibi hastalıkları ortaya çıkarıyor. Uygulamada hipermetrop, miyop ve astigmatın teşhisi içinse ekranda giderek küçülen harfler kullanılıyor. Uygulama, kameranın flaşını kullanarak da gözün arkasını kontrol ederek optik sinirlerdeki olası bozuklukları ortaya çıkarıyor.

Aşağıda Dr. Andrew Bastawros’un TED konuşmasını ve uygulamanın detaylarını izleyebilirsiniz.

Wi-Fi Bağlantılı Sentetik - Biyonik Göz Mucizeler Yaratacak

Renk Körlüğünün Sonunu Getiren Gözlük Üretildi

YORUMLAR