Akıllı Telefonunuzla Zaman Yolculuğu Yapın

Google zaman Yolcuğu

Google yeni projesiyle birlikte akıllı telefon kullanıcılarını zaman yolcuğuna çıkarmak için harekete geçti.

Google Open Heritage yani Google Açık Miras adı altında yapılan projeyle birlikte tarihi mekanların tüm gerçekliğiyle karşınıza çıkacağı kaydedildi.

Google Open Heritage

Ünlü teknoloji şirketi, yakın zaman önce Arts & Culture (Sanat ve Kültür) ismini verdiği bir uygulama yayınlamıştı. Uygulamada farklı gösterim şekilleriyle sanat ve kültür haberlerine yer veren Google, “Hangi tabloya benzediğinizi bulun?” gibi uygulama içi özelliklerle Arts & Culture’ı ilginç hale getirmeye çalışmıştı. Bugün itibarıyla Arts & Culture uygulamasının içerisinde yayınlanan Google Open Heritage özelliğiyse kültür-sanat meraklılarını oldukça mutlu etti.

Kültür mirasları arasında masalsı bir yolculuğa çıkmanızı sağlayan Open Heritage’in uzun süreli bir çalışmanın ardından ortaya çıkarıldığını söyleyen Google, uygulama sayesinde tarihi mekanlara gitmiş kadar olacağınızı belirtti. 3D destekli kameralarla çekilen görüntüleri bir araya getiren ve tarihi eserlerin birebir kopyalarını dijital ortama aktarmayı başaran Google, bunları çeşitli bilgilerle süsleyerek, kullanıcıların beğenisine sundu.

İlk etapta Myanmar’da bulunan Bagan bölgesini ele alan Google, bütün bölgeye yayılan eserleri tek tek 3D’ye aktardı. Üç boyutlu tasarımların içerisinde gezmenize izin veren şirket, her tarihi eserin belirli noktalarına ses kayıtları ya da yazılar koyarak, eserler hakkında bilgi vermeyi de ihmal etmedi.

Bu adres üzerinden ulaşabileceğiniz projenin yakın zaman sonra dünyanın dört bir yanından tarihi eserleri içermeye başlayacağı ve bütün bu tarihi noktalarından akıllı telefonlar üzerinden de rahatlıkla gezilebileceği vurgulandı. Uygulamayı akıllı telefonlar üzerinden denemek için ise hemen aşağıdaki "indir" tuşuna basabilirsiniz.