Akıllı Telefonunuzu Polaroid Kameraya Çeviren Teknoloji: Prynt

Akıllı Telefonunuzu Polaroid Kameraya Çeviren Teknoloji: Prynt

Kickstarter’da yer alan Prynt projesi, akıllı telefonları birer polaroid kameraya dönüştürerek baskı özelliğine sahip fotoğraf makinelerini aratmayacak bir teknoloji sunuyor.

Özellikle genç girişimcilerin ilgi odağı olan Kickstarter’a eklenen projeler, gelecekteki teknolojiyi gözler önüne seriyor. Tasarlanan projelerin hayata geçirilebilmesi için maddi destek topladıkları bu portaldaki Prynt projesi de gözümüze çarpan ilginç teknoloji ürünlerinden biri oldu.

Prynt, Android ve iOS işletim sistemli telefonlara kılıf şeklinde takılabilen ve özel uygulaması sayesinde çekilen fotoğrafları anında baskı alabilmeyi mümkün hale getiren bir teknoloji ürünü. Wi-Fi ya da Bluetooth gibi herhangi bir bağlantı türüne ihtiyaç duymadan çalışan Prynt, bu özelliğiyle oldukça kullanışlı görünüyor.

Dijital fotoğraf makinesi boyutunda olan Prynt’in özelliği fotoğraf baskısı almakla sınırlı değil. Prynt uygulamasıyla fotoğraf çekerken, o anın birkaç saniyelik videosu da çekiliyor ve bulut depolamaya aktarılıyor. Baskı aldığınız fotoğrafı uygulamaya gösterdiğinizde ise ekranda bir oynatma tuşu beliriyor ve fotoğraf çekim anının videosunu izleyebiliyorsunuz. Bu videolar da baskılı fotoğrafa sahip olan herkes tarafından uygulamayı kullanarak izlemelerine izin veriliyor.

Fransa merkezli bir girişim olan Prynt’in CEO’su Clément Perrot’ın verdiği bilgilere göre; Prynt’in şu anki versiyonu 50 saniyede baskı yapabiliyor ve her defasında cihaza sadece bir kağıt yerleştirilebiliyor. Hedeflerinin ise ürünü 10’un üzerinde kağıt alabilen ve baskıyı 30 saniyeden daha kısa bir sürede yapabilen bir versiyona dönüştürmek istediklerini belirtiyor.

Kalabalık yerlerde karşılaştığımız “şipşak foto” olayını akıllı telefonlarımıza getiren bu proje ile oldukça güzel bir işe imza atan ürünün Kickstarter’daki fiyatı 99 Dolar olarak belirlenmiş. Projeyi hayata geçirebilmek için hedeflenen 50,000 dolar’lık bağış tutarı şimdiden 319,966 dolara ulaştı bile. Projenin Kickstarter’da yer alan sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Quirkbot ile Kendi Robotlarınızı Oluşturun

YORUMLAR