Aksiyon Türü Video Oyunlar Bizleri Daha Akıllı Yapıyor

Aksiyon Türü Video Oyunlar Bizleri Daha Akıllı Yapıyor

Aileniz veya eşiniz video oyunlarına olan tutkunuz konusunda sizi eleştirecek olursa artık onlara beyin egzersizi yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Yeni bir bilimsel araştırmaya göre aksiyon türü oyunlarda sizlere oyun içi sunulan yetenek edinimi dışında genel öğrenme kapasitenizi de arttırıcı ögeler bulunduğu saptandı.

"Grubumuz tarafından yapılan öncelikli araştırmalarımız bizlere aksiyon oyuncularının birçok işte aynı anda ustalaşabildiğini gösterdi. Yeni araştırmamızda onların daha kolay algılama gerçekleştirdiği için öğrenmede geliştiklerini görüyoruz," diyor Rochester Üniversitesi, beyin ve bilişsel alanda araştırmacı profesör Daphne Bavelier.

"Hızlı tempolu aksiyon oyunları oynayarak daha iyi öğrenciler haline geliyorlar."

"Bulmacalar ve kelime oyunları elbette zihnimizi çalıştırmak için iyiler, ancak aksiyon oyunları sayesinde beyniniz için gerçekten önemli alıştırmalarda bulunuyorsunuz. Beyin sürekli dünyadan aldığı altyapılar üzerine gelişen, tahmin yeteneklerini kuvvetlendiren bir sistem. İster bir diyaloğa kulak verin, ister araba kullanın isterse bir cerrahi operasyonda bulunun; alacağınız altyapı ne kadar iyiyse performansınızda o oranda artıyor. Ve aksiyon türü video oyunlarının da daha iyi altyapılar kurmakta rol oynadığını görüyoruz."

Araştırmanın bir bölümünde katılımcıların 9 haftalık periyodik aralıklarla 50 saat Call of Duty oynamasını sağlamışlar; aynı zamanda diğer bir bölümü de aynı süre zarflarında The Sims oynadı. Test aşamalarından önce ve sonra uygulamada rol alan katılımcıların ise günlük hayatta beyinleri için daha yaratıcı altyapılar kazandıkları görüldü.

"Algısal edinim görevine başladıklarında aksiyon oyuncularını diğer türü oynayan oyunculardan farklı bir yapı sergilemedi; onun yerine belirli bir alanda çok daha iyi altyapılar oluşturarak daha hızlı edinim gerçekleştirdiler."

Araştırmaya göre bu uygulamadaki etkiler ise kalıcı. Yani eğer aklınızda bu hafta içerisinde Grand Theft Auto veya Assassin's Creed oynamak varsa beyniniz bunun için ileride sizlere teşekkür edecek.

Bavelier'in takımı hala aksiyon oyunlarındaki oyuncuların öğrenmesine etki eden karakteristikleri araştırıyorlar. "Aksiyon türü dışındaki oyunlar da aynı etkiyi yaratacak kapasiteye sahip olabilirler, sadece hızlı tempolu olmaları gerekli ve oyuncunun dikkatini aynı anda birçok şeye yönlendirebilmeliler. Aynı zaman çizelgelerinde farklı tahminler bulundurmayı gerektiren oyunlar için de aynı şey geçerli."

Yani üzgünüz, Candy Crush Saga maalesef beyniniz için iyi değil.

Kampanyamıza Katılın Tam Sürüm Minecraft Kazanın!

Sony Xperia Z4 İçin Yeni Aday 21 MP Exmor RS Sensörü

YORUMLAR