Aldatıcı Reklam Yayınlayan Firmalara 8 Milyon Lira Ceza

Aldatıcı Reklam Yayınlayan Firmalara 8 Milyon Lira Ceza

Reklam Kurulu, aldatıcı ve yanıltıcı reklam yayınlayan firmalara yılın ilk 5 aylık döneminde tam 8,1 milyon lira para cezası uygulandığını açıkladı.

Tüketicileri yanlış yönlendiren aldatıcı reklamlar yönelik denetim mekanizmasını genişleten Reklam Kurulu, çalışmalarına etkin bir şekilde devam ediyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mağaza, alışveriş merkezleri ve pazar yerlerindeki denetimlerini artırdıklarını söyleyerek, “Kurul, yılın 5 aylık döneminde 164 dosyada firmalara 8,1 milyon lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi. İdari para cezası uygulanan sektörler arasında ilk sırada sağlık yer alırken, bunu gıda ve kozmetik sektörleri takip etti”  dedi.

gümrük ve ticaret bakanı bülent tüfenkci

Tüketici haklarının korunmasına büyük önem verdiklerini vurgulayan Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine yönelik başvuruların arttığına dikkat çekti. Yapılan başvuruların 5 ayda yaklaşık 220 bine ulaştığını ve 243 bin 297 dosyanın karara bağlandığını dile getiren Bakan Tüfenkci, söz konusu kararların yüzde 68’inin tüketici lehine, yüzde 32’sinin ise aleyhine sonuçlandığını belirtti.

Tüfenkci, tüketicilerin sağlık ve güvenliğine yönelik denetimlere yönelik önemli bilgiler paylaştı. Nisan ayında 171 iş yerinde 1 milyon 407 bin 772 ürünün denetlendiğini söyleyen Bakan, alınan 59 numuneden 15’inin ‘güvensiz’ bulunduğu bilgisini paylaştı.

Ürünlerde güvensizlik oranını 2011'de yüzde 38,6 iken geçen yıl yüzde 0,35'e kadar indirdiklerinin altını çizen Tüfenkci, sağlık ve güvenliği tehdit eden ürünler hakkında bilginin daha geniş kitlelere duyurulması adına 'Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi' üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Kaynak: AA