Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma, Çin’in En Zengini Oldu

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma, Çin’in En Zengini Oldu

Kurucusu olduğu e-ticaret devi Alibaba’ya veda etmeye hazırlanan Jack Ma, 39 milyar dolarlık kişisel servetiyle Çin’in en zengin ismi oldu.

Eski bir İngilizce öğretmeni olan Jack Ma, eğitim alanındaki faaliyetlerine odaklanmak için Alibaba’daki yönetim kurulu başkanlığını 10 Eylül 2019 tarihinde bırakacak. Çinli milyarderin koltuğuna ise Alibaba CEO’su Daniel Zhang geçecek. 

1999 yılında 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba.com’u kuran Ma, aradan geçen 20 yıla yakın zamanda, yıllık cirosu 400 milyar dolardan fazla olan bir e-ticaret devi yaratmayı başardı. 

Çin’in en büyük teknoloji titanlarından birisi olan Ma, ülkesinin en zengin ismi oldu. Şanghay merkezli Hurun araştırma şirketinin yayımladığı en zenginler listesinde ilk sırayı alan başarılı girişimci, 270 milyar yuan (39 milyar dolar) kişisel servetiyle Guangcou Evergrande CEO'su Şü Ciayin’i ( 250 milyar yuan) geride bıraktı. Ciayin’in serveti geçen yıla kıyasla yüzde 14 oranında azaldı. 

Bilişim ve teknoloji şirketi Wechat Tencent'in CEO'su Pony Ma ise 240 milyar yuan servetiyle (35 milyar dolar) listenin üçüncü sırasında yer aldı. Dünyanın en büyük gayrimenkul şirketlerinden birisi olan Country Garden’ın kurucusu Elizabeth Yang, 22 milyar dolarlık servetiyle listeye dördüncü sıradan girdi. Yang, geçen yıla kıyasla yüzde 6’lık bir düşüş yaşamasına rağmen Çin’in en zengin kadını ünvanını korudu.

Listede İlk 10'un toplam serveti yaklaşık 255 milyar dolara ulaşırken, blockchain teknolojisi yüzde 14 ile Çin’in en hızlı büyüyen endüstrisi oldu.