Alibaba'nın Sahibinden Blockchain ve Bitcoin Açıklaması

Alibaba'nın Sahibinden Blockchain ve Bitcoin Açıklaması

Dünyanın en büyük online perakende şirketlerinden Çinli AliBaba'nın kurucusu Jack Ma, blockchain teknolojisinin birçok sorunun çözümünde aktif rol oynayabileceğini söylerken, Bitcoin'i ise 'balon' olarak tanımladı.

Genç yaşta yaşadığı başarısızlıklara rağmen pes etmeyen ve bugün 41,8 milyar dolarlık serveti ile Asya’nın en zengin insanı haline gelen Ma, mütevazi kimliğiyle de herkesin gönlünde yer etmiş bir kişi. 

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba'nın patronu Ma, Çin'in Tiençin kentinde düzenlenen 2. Dünya Yapay Zeka Kongresi'nde son dönemin iki popüler konu başlığı, blockchain teknolojisi ve Bitcoin üzerine çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Blockchain teknolojisinin farklı alanlardaki birçok endüstriyi dönüştürecek bir potansiyele sahip olduğunu belirten Ma, içinde bulunduğumuz big data (büyük veri) döneminde bunun muazzam bir fırsat olduğunu dile getiriyor.

Blockchain teknolojisiyle birlikte toplumun her kademesinde veri gizliliği ve güvenliği alanında yaşanan tüm sorunların tarih olabileceğini belirten Ma, e-ticaret sistemindeki en kilit konunun güvenlik olduğuna dikkat çekti.

Başarılı girişimci, blockchain sistemini her yönüyle araştıran bir ekipleri olduğunu ve kendi iş kollarına nasıl entegre edebileceklerini araştırdıklarını söyledi. Ma, dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin hakkında da yorum yaptı. 

Bitcoin'i bir 'balon' olarak nitelendiren Ma, sanal para birimleriyle ilgilenmek istemediğini, zamanını AliPay, euro ve dolar üzerine harcamak istediğini söyledi. Asya'da oldukça popüler bir ödeme sistemi olan AliPay, toplamda 450 milyon kullanıcıya sahip.

İsviçre'nin Davos kasabasında gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu 2018'de (WEF) ele alınan konu başlıklarından biri de blockchain teknolojisi olmuş ve bu teknolojinin sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmada önemli bir rol üstlenebileceği vurgusu yapılmıştı.