Alkollüyseniz Çalışmayan Araba Teknolojisi Geliyor

Alkollüyseniz Çalışmayan Araba Teknolojisi Geliyor

The National Highway Traffic Safety Administration'ın 2008 yılından bu yana üzerinde çalıştığı yeni araba teknolojisi sayesinde artık alkollü sürücüler arabalarını süremeyecek. Hatta çalıştıramayacaklar bile.

Driver Alcohol Detection System for Safety olarak adlandırılan bu teknoloji sürücülerin alkollüyken arabalarını sürmesine engelleyerek güvende kalmalarını sağlıyor. Geçtiğimiz günler içerisinde düzenlenen bir etkinlikte şirket tarafından sistemin 2 farklı parçasının prototipi ortaya çıktı. Bu parçalardan bir tanesi direksiyon ya da sürücünün kapısına yerleştirilerek sürücünün nefesini koklayacak. Kokuyu alabilmesi için sürücünün yakınlaşmasına gerek olmayacak olan sistem, böylece sürücü istemese bile kokuyu alabilecek. Diğer parça ise dokunmatik bir sensör ve vites üzerine ya da arabayı çalıştırma tuşuna yerleştirilerek, sürücülerin kanındakini alkol miktarını tespit etmek için tarama yapacak.

Her iki eklenti sayesinde sürücüler mini bir alkol denetiminden geçerek eğer alkollü olmaları durumunda arabalarını süremeyecek. Dünya genelinde alkolün yasal limiti olarak kabul edilen 0.08'lik orana rağmen bu rakamlar eklentiler üzerinde ülkelere göre değiştirilerek kullanılabilir. Önemli olan nokta bu parçalar sayesinde belirlenen limitin üzerinde alkol tüketen kişilerin arabalarını sürmeyecek ve hatta çalıştıramayacak olması.

Belki kısa süre içerisinde olmasa da önümüzdeki yıllarda kesinlikle piyasaya çıkarılması durumunda oldukça tutacağını düşündüğüm bu yeni teknolojisi sayesinde kaza oranlarında ciddi bir düşüş yaşanabilir. Özellikle geceleri alkol alarak trafiğe çıkanların sayısı yüksek sayılarda olduğu için, bunun önüne geçebilecek olan sistemin tüm araba üretimlerinde standartlaştırılması en güzel hamlelerden biri olur. Fakat böyle bir şeyin olup olmayacağını gelecek günlerde göreceğiz.

Alkollü sürücülerin arabalarını sürmesini engelleyen yeni teknoloji hakkında neler düşündüğünüzü aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Apple, Facebook ve Google'ı Hem Saldırgan Hem de Ahlaksız İlan Etti

YORUMLAR