Alkolmetreden Koronavirüs Bulaşır Mı? Emniyet Açıklama Yaptı

Alkolmetreden koronavirüs bulaşır mı? Merak edilen soruya Emniyet yanıt verdi. Detaylar haberimizde.

alkolmetreden-koronavirus-bulasir-mi

Trafik polisleri tarafından yapılan çevirmelerde sürücülere alkolmetre ile test yapılıyor. Alkolmetreden koronavirüs bulaşır mı? sorusu sürücüler tarafından merak edilmekte. İşte alkolmetreden koronavirüs bulaşır mı? sorusunun yanıtı.

Alkolmetreden Koronavirüs Bulaşır Mı?

Emniyet Genel Müdürlüğü Twitter üzerinden yayınladığı videoda alkolmetreden koronavirüs bulaşır mı? sorusuna yanıt verildi. Hemen aşağıdan videoyu izleyebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şu cümlelere yer verildi:

"Nefesten alkol ölçümü kolluk görevlilerimizce yol kenarı denetim noktalarında hızlı ve pratik bir şekilde yapılmakta olup COVID-19 bulaşı riskinin en aza indirilmesine yönelik uygulamaya konulan tedbirler kapsamında, icra ettiğimiz tüm faaliyetlerde olduğu gibi alkol denetimlerimizde de kural ihlalini tespit etmek yanında sürücülerin ve personelimizin sağlığının korunması için mesafe, temizlik ve hijyen kurallarına uyulması önceliğimizdir.

Denetimlerde sırasıyla;

  1. Görevlimiz mutlak suretle maskesi, eldiveni ve siperliği takılı halde sürücüyle iletişim kurmakta ve belge kontrolleri sırasında sürücülerle hiçbir fiziki temas ve belge alışverişi olmamaktadır.
  2. Poşetinde olan ağızlık sürücü tarafından kutudan alınmakta, sürücü tarafından poşetinden çıkartılarak alkolmetre cihazına takılmaktadır. Görevlimiz kesinlikle ağızlığa temas etmemektedir.
  3. Test sonrasında ağızlık yine sürücü tarafından çıkarılmakta ve önceden hazırlanmış olan atık kutusuna atılmaktadır.
  4. Testlerde kullanılan cihazların dış yüzeyi her gün uygulama bitiminde dezenfektanla temizlenmekte, periyodik olarak kalibrasyonları ve bakımları yapılmaktadır.

Alkolmetre cihazının teknik özelliklerine bakıldığında ise;

  • Cihazda nefesi geri çekmeyi engelleyen mekanizmalar bulunmakta olup, geri çekilmeye çalışıldığında çekilen hava alkolmetre içerisindeki nefes değil, ağızlığın diğer tarafından gelen temiz hava olmaktadır. Her ölçümde ağızlık değiştirildiği için bu durum bulaşıya neden olabilecek bir husus değildir.
  • Cihaz, açılırken dışarıdaki temiz havayı alıp tekrar dışarıya vermekte, bir anlamda kendisini temizlemektedir.
  • Her test sonrasında cihaz ikinci bir ölçüm için bir süre beklemede kalmakta ve bu sırada otomatik olarak içerisindeki analiz edilmiş olan nefes dışarı atılarak temizlenmektedir.
  • Ölçüm anında cihaz içerisinde nefes bulunmamaktadır.
  • Üfleme sırasında nefes ağızlık içerinde yukarı veya aşağı şekilde yön değiştirmekte, tükürük partikülleri ağızlık iç çeperine yapışmakta, nefes ise doğrudan karşıya gitmeyerek görevliye ulaşmamaktadır.

Sayılan bu hususlar bulaşı riskini ortadan kaldırmakta ve cihazlarımızı güvenli hale getirmektedir.

Türk Polis Teşkilatı olarak trafik güvenliğini sağlamaya yönelik Alkol denetimlerimiz, hijyen ve temizlik kurallarına uygun olarak kararlılıkla devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUMLAR