Allahsız Adında Bir Kötücül Yazılım Tüm Android Cihazları Tehdit Ediyor

Allahsız Adında Bir Kötücül Yazılım Tüm Android Cihazları Tehdit Ediyor

Godless yani "Allahsız" adında bir kötücül yazılım ailesi Android telefonların yüzde 90’ını tehdit ediyor.

Trend Micro tarafından yayınlanan bir rapora göre Godless kötücül yazılım grubu Android 5.1 Lollipop ve öncesi işletim sistemlerini etkisi altına alıyor. Şimdiye kadar yayılan Android kötücül yazılımlarının aksine Godless daha agresif ve zarar verici bir malware. Godless kötücül yazılım grubundan en çok etkilenen cihazların PingPongRoot ve TowelRoot gibi yazılımlarla işletim sistemlerini Root eden kullanıcılar olduğu söyleniyor. Dünya çapında 850 milyon cihazın da etkilendiği raporda belirtiliyor.

Allahsız yani Godless kötücül yazılımı son drece sinsi bir stratejiyle telefonları ele geçiriyor. İlk önce ekranı tamamen devre dışı bırakıyor, böylece ekranda telefonun yaptığı işlemleri göremiyor ve arka planda Godless’ın çalışmasını fark edemiyorsunuz. Cihaz güvenlik noktalarını ele geçiren Godless doğrudan tüm uygulamalar saldırarak kullanıcı adı, şifre ve benzeri tüm bilgilere ve kontak numaralarına ulaşıyor ve kendini bu numaralara transfer ediyor. Ayrıca istenmeyen kötücül başka uygulamaları da cihazlara yükleyebiliyor. 

Hindistan’dan başlayarak yayılan Godless şu anda Asya kıtasını sarmış durumda. Amerika’da Android kullanımının yüzde 1.51’ini Avrupa’nın da Yüzde 2’sini etkilemiş durumda. Ancak Rusya, Tayland, Endonezya, Japonya gibi Orta Asya ve Doğu Asya ülkelerinde hızla yayıldığı gözlemleniyor.

Android Cihazları Yeni Bir Virüs Tehdit Ediyor: Triada

Android En Çok Virüs Saldırısına Uğrayan Mobil İşletim Sistemi

YORUMLAR