Alman Bankası Para Transferlerini Bitcoin ile Yapacak

Alman Bankası Bitcoin Transferi

Bitbond isimli Alman bankası, uluslararası para transferleri sırasında SWIFT yerine Bitcoin kullanma kararı aldı.

Küçük işletmelerin 50,000 euroya kadar olan malzemelerini satmasına ön ayak olmak için kurulan banka, daha hızlı gönderim için Bitcoin tercih edeceğini belirtti.

Alman Bankası Bitcoin Transferi SWIFT

İnternet sitesinde bugüne kadar 2,500’den fazla işletmeye 10 milyon doların üzerinde borç verdiğini belirten Bitbond, 2013 yılında kurulmuş ve banka olarak faaliyet gösterme yetkisini 2016 yılında almıştı. Bitcoin ile borç alma ve verme gibi farklı faaliyet alanları geliştiren banka, klasik bankacılığa alternatif olma iddiasındaydı.

Bitcoin ile yaptığı işlemleri genişletme kararı alan banka, yaptığı açıklamayla birlikte yurtdışına para gönderirken kullanılan bankalar arası SWIFT sistemi yerine, ona göre çok çok daha hızlı olan Bitcoin kullanma kararı aldıklarını duyurdu.

Borç alınmak istenilen miktarı borçlanıcının hesabına Bitcoin şeklinde göndermeyi hedefledikleri dile getiren banka, Bitcoin’lerin hesaplara ulaşmasının ardından istenilen para birimine dönüştürüleceği ve böylece hızlıca para gönderme işleminin tamamlanmış olacağını söyledi.

Hızlı transferin yanı sıra oldukça düşük kesinti ücretleri sebebiyle Bitcoin ile transferlerin hem gönderi hem de alıcı açısından oldukça avantajlı olduğunu tekrar hatırlatan Bitbond, sistemi yakın zaman sonra bütün para transferlerinde kullanmaya başlayacaklarını belirtti.