Alman Devi Audi’ye 927 Milyon Dolarlık Dizel Cezası!

Alman Devi Audi’ye 927 milyon Dolarlık Dizel Cezası!

Volkswagen Group şemsiyesi altında faaliyet gösteren Audi, dizel motorlarındaki yüksek emisyon oranıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 800 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

Alman devi Volkswagen’in premium otomobil markası olan Audi, son yıllarından en büyük para cezalarından birisiyle karşı karşıya.

Şirket, V6 ve V8 silindirli dizel motorlarının standartların üzerinde çevreyi kirletmesine bağlı olarak 800 milyon euro (927 milyon dolar) para cezasına çarptırıldı. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan marka, söz konusu cezanın 2018 mali yılı için öngörülen performans tablosunu önemli ölçüde etkileyeceğini söyledi. Buna rağmen cezaya itiraz etmeyeceklerini belirten Alman devi, yasal gereklilikleri yerini getirmek için çalışmaya devam edeceklerini aktardı.

Audi’nin çatı şirketi Volkswagen Group, bu yılın başlarında emisyon skandalına karıştığı iddia edilen Audi CEO’su Rupert Stadler’in sözleşmesini feshetmişti. VW Group, Stadler’den boşalan CEO koltuğuna geçici olarak satış yöneticisi Bram Schot’ın geçtiğini açıklamıştı.

VW Group, geçtiğimiz haziran ayında Braunschweig Savcılığı tarafından 2015 yılında patlak veren dizel skandalı nedeniyle 1 milyar euroluk para cezasına çarptırılmıştı.

Otomotiv endüstrisini derinden sarsan dizel skandalı, üç yıl önce regülatörlerin Volkswagen marka dizel araçların yasal sınırdan daha fazla nitrojen oksit yaydığını keşfetmesiyle başlamıştı.