Alman Devi Siemens'den Türkiye'ye Dev Yatırım

Alman Devi Siemens'den Türkiye'ye Dev Yatırım

Alman teknoloji devi Siemens, Türkiye'de önemli bir yatırıma imza attı. Gebze'de toplamda 65 milyon euroya ulaşan Entegre Üretim Tesisleri bünyesindeki yeni Alçak Gerilim Şalt Cihazları Fabrikası'nın açılışını gerçekleştirdi. Bu tesis ile birlikte Türkiye ekonomisine yılda 100 milyon euro katkı sağlanması bekleniyor.

Gebze'de kurulan fabrikanın açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Helmrich ve Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis katıldı.

Alçak Gerilim Şalt Cihazları Fabrikası'nın ülke ekonomisine yılda yaklaşık 100 milyon Euro katkıda bulunmasının yanında, doğrudan ve dolaylı olmak üzere 1.000 kişiye istihdam sağlaması da bekleniyor. Ayrıca bu fabrikada, kontaktör ve aksesuarları, aşırı akım rölesi, otomatik sigorta, otomatik şalter aksesuar ve aksam parçalarının üretimi yapılacağını da belirtelim.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Özlü, "Türkiye’nin üretimine, ihracatına ve istihdamına katkıda bulunan her fabrika ve her girişim bizim için bir değerdir, bir nimettir. Bugün açılışını yaptığımız fabrikanın, ileri teknoloji ile donatılmış olması bizler için ayrıca memnuniyet vericidir. 550 kişilik bir ekiple Ar-Ge çalışmaları yapan Siemens’i tebrik ediyorum. Biz, Hükümet ve Bakanlık olarak Ar-Ge, Tasarım ve İnovasyon yatırımlarına büyük önem veriyoruz. Bugün itibariyle 762 Ar-Ge, 138 Tasarım Merkezi olmak üzere, toplam 900 adet Ar-Ge ve Tasarım Merkezine ulaşmış bulunuyoruz. Yakın bir zamanda, bininci Ar-Ge ve Tasarım Merkezimizin müjdesini de vereceğiz. Tüm şirketleri ve yatırımcıları; yönetim, üretim, servis, lojistik ve Ar-Ge faaliyetlerinde Türkiye’yi ‘Bölgesel Merkez’ olarak değerlendirmeye çağırıyorum" dedi.

Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Helmrich ise, "Yerel bilgi ve birikimimiz, Türkiye’deki uzun süreli deneyimimiz ve küresel kaynaklarımızı aktarma yeteneğimiz sayesinde müşterilerimizi her zaman memnun edebiliyoruz. Gelecekte de Türkiye’deki müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Umarız bu fabrikaların sayısı ülkemizde giderek artar ve ülke ekonomisine katkısı devam eder. Türkiye'de Ar-Ge çalışmalarının arttığını görmek gerçekten mutluluk verici. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

YORUMLAR