Alman Kurumları WhatsApp Mesajlarınıza Ulaşabilecek

Alman Kurumları WhatsApp Mesajlarınıza Ulaşabilecek

Almanya İç İşleri Bakanları tarafından alınan ortak bir kararla artık Alman güvenlik kuvvetlerine, kişilerin WhatsApp mesajlarına ulaşma hakkı tanındı. Vatandaşların bir kısmı da bu karara destek çıktı. 

Geçtiğimiz gün yapılan Almanya Federal İçişleri Bakanları toplantısının ana gündem maddesi terörle mücadeleydi. Yapılacak saldırıları önlemek adına bir dizi karar alan bakanlar, halihazırda telefon görüşmelerine ve kısa mesajlara rahatlıkla ulaşabilen güvenlik güçlerinin, WhatsApp mesajlarına da ulaşabilmesi kararını aldılar. Dresden şehrinde yapılan toplantıda; "suçların takibi konusunda yasal boşluk olması kabul edilemez" diyen Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, güvenlik güçlerinin hukuki ve teknik yönlerden tam donanımlı olması için çalıştıklarının altını çizdi. 

Düzenlemeye karşı çıkanlar, kararla haberleşme özgürlüğünün gizliliğinin ihlal edildiğini savunurken, destek verenler ise, telefon görüşmeleri ve kısa mesajları izleyebilen güvenlik birimlerinin WhatsApp yazışmalarını izleyememesinin anlamsızlığına dikkat çektiler.

Telefon görüşmeleri ya da kısa mesajlarda herhangi bir şifreleme sistemi bulunmazken, WhatsApp aldığı bir kararla uzun süredir uçtan uca şifreleme sistemi kullanıyor ve mesajların sadece gönderilen iki cihaz arasında okunmasını sağlıyordu. Alınan bu kararın ardından Alman mercilerinin mesajları hangi yollarla okuyacağı ise henüz bilinmiyor. 

Bu Yaz Türkiye'de Turizm WhatsApp'a Emanet!

WhatsApp'a Fotoğraf Filtreleri ve Albümler Geldi

WhatsApp Kullanıcıları Dikkat! Sadece 30 Gününüz Kaldı

YORUMLAR