Alman Mahkemesinden AdBlock Kararı

Almanya Federal Adalet Divanı

Almanya Yüksek Mahkemesi, dev dağıtım şirketi Axel Springer tarafından açılan reklam engelleme davasını ele aldı.

Reklam engelleme uygulamalarının yasaklanmasını isteyen dağıtım şirketinin şikayetini değerlendiren mahkeme, reklam engellemenin yasa dışı olmadığına kanaat getirdi ve şikâyeti reddettiğini duyurdu.

Almanya Federal Adalet Divanı Adblock

Aslında dava ilk olarak 2015 yılında açılmıştı. Axel Springer, AdBlock Plus’ın internet reklamlarını engellediği, sadece kendince belirlediği “beyaz liste” reklamlarını yayınladığını belirten bir dava dosya hazırlamıştı. “Beyaz liste” içerisinde yer almak için AdBlock’a para ödemek gerektiğini söyleyen Axel Springer, bunun rekabeti engellediğini belirtmişti. Köln’de kurulan AdBlock’a dair Axel Springer ile birlikte birçok başka Alman yayıncı da dava açmış ve benzer iddiaları gündeme getirmişlerdi.  2016 yılındaysa Axel Springer, “beyaz liste” için para ödenmemesi gerektiğine dair açtığı davayı kazanmış ve AdBlock üzerinde baskı kurabilmişti.

Konuyla ilgili kararını açıklayan Federal Adalet Divanı, Springer tarafından açılan davada AdBlock'u haklı buldu ve reklam engelleme uygulamalarının yasa dışı olmadığına kanaat getirdi. Bununla da kalmayan mahkeme, Münih Mahkemesi tarafından alınan ve beyaz liste için para ödeme sistemini kaldıran kararı bozdu ve AdBlock'un beyaz liste reklamlar için para almasının önünü birkez daha açtı. 

Kararın ardından AdBlock'un çatı şirketi Eyeo’da Operasyon ve İletişim Başkanı olarak görev alan Ben Williams şu ifadeleri kullandı: “Bugün, Almanya Yüksek Mahkemesi’nin Adblock Plus / eyeo lehine ve Alman medya yayın kuruluşu Axel Springer’in alehine karar almasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu karar, Münih ve Hamburg’daki bölgesel mahkemelerde de belirtildiği gibi onaylanmıştır. Bu dava daha önce Köln Bölge Mahkemesi’nde, daha sonra Köln’deki Temyiz Mahkemesi’nde – benzer sonuçlarla yargılanmıştı. Ayrıca, Adblock Plus’ın belirli kabul edilebilir reklamlara izin vermek için bir beyaz liste kullanabileceği onaylandı. Bugünün Yüksek Mahkeme kararı, Axel Springer’in Adblock Plus’ın iş modelinin beyaz listeye eklenmesi için farklı şekilde hizmet sunduğunun iddiasına son veriyor.

YORUMLAR