Alman Mizahçıdan Twitter Ofisinin Önünde İlginç Protesto

Alman Mizahçıdan Twitter Ofisinin Önünde İlginç Protesto

Yahudi Alman mizahçı Shapak Shapira, nefret söylemi içeren mesajları silmediği gerekçesiyle Twitter karşıtı bir eylem yaptı. Shapira, söz konusu bu tweetleri Twitter’ın Hamburg’daki ofisinin önüne yazdı.

“#HeyTwitter” etiketiyle kampanya başlatan Shapira, YouTube’a bu tweetleri yazarken çekilen görüntülerini ve Twitter yetkililerinin ofisin önündeki yazıları sildiği görüntüleri yükledi. “Almanların İslam’a bir çare bulması gerek”, ”Yahudileri gazlayalım” gibi nefret söylemi içeren ifadelerin söz konusu tweetlerden bazıları olduğu görüldü.

Shapira, Twitter’ın Hamburg’daki ofisinin önüne ve bulunduğu sokağa bu tweetlerden 30 tanesini yazdı. Daha sonra Twitter ofis çalışanlarının yalnızca ofisin önündeki yazıları silmesi ve sokaktakilere dokunmaması dikkat çekti.

Shapira, 300 kadar tweeti şikayet ettiğini ancak şirketin sadece 9 tweet için cevap verdiğini iletti. Ayrıca Shapira, çoğu tweet için site kurallarını ihlal etmediğinin söylendiğini aktardı. Almanya’da özellikle Nazilerin işlediği savaş suçlarından bahsetmek son derece hassas bir konu ve bir tabu niteliğinde. Almanya hükümeti bu doğrultuda nefret söylemi yer alan yazıların kaldırılmaması durumunda medya şirketlerine 50 milyon avro para cezası kesilmesine yönelik planı onaylamıştı.

Twitter’ın Avrupa kamu politikası müdürü Karen White ise bu tür nefret içerikli mesajların sayısının geçen yıla göre 10 kat arttığını ve Twitter’ın herkese uygun olması için çalıştıklarını ifade etti. Shapira daha önce de benzer bir şekilde “Yolocaust” kampanyasıyla soykırım anıtının önünde çekilen selfieleri eleştirmişti.

Cinsiyetçi İleti Paylaşan Google Mühendisinin İşine Son Verildi

Tüm TV Dizi Yayını Yapan Web Sitelerine Yasak Geliyor!

YORUMLAR