Alman Mühendisler, Elon Musk'ın Hayalini Gerçekleştiriyor

Bir süre önce Antarktika kıtasında sebze ve meyve yetiştirmeye çalışan Alman mühendisler ilk mahsullerini almaya başladılar. Bu anlamda da Elon Musk, NASA ve Canan Karatay'ın hayalindeki projeye ilk adımı atmış oldular.

Antarktika'da kurulmuş olan ve Almanlar tarafından idare edilen Neumayer İstasyonu'nda tarım yapılmaya başlandı. -20 dereceye yakın soğuklukta mühendisler 3.5 kilo yeşillik, 18 salatalık ve 80 turp yetiştirmeyi başardılar. Güneşin olmadığı tamamen yapay ışıklarla yetiştirilen bu ürünlerin sera ortamında elde edildiğini belirtmek gerekiyor.

İlk mahsullerini almaya başlayan Alman mühendislerin hedefi ise bir hafta içerisinde 4-5 kilo sebze meyve yetiştirmek. Eğer bu durum gerçekleşirse, Alman Havacılık Merkezi ve NASA arasında büyük bir anlaşma olacak ve NASA, Mars ile Ay üzerinde topraklama olmadan tarım ürünleri yetiştirmeyi deneyecek.

Musk ve Karatay'ın Hayallerini Gerçekleşecek mi?

Dünya üzerinde farklı projeleriyle tanınan Elon Musk'a göre dünya birgün yaşanmaz hale gelecek ve bu sebepten dolayı ihtiyaçlarımızı Mars veya Ay gibi yerlerlerden gidereceğiz. Bundan dolayı Antarktika'da sebze meyve yetiştirilmesi hem Canan Karatay'ın hem de Elon Musk'ın hayallerine bir adım yaklaşmasına neden oldu.