Alman Otomobil Üreticilerinden Dikkat Çeken Hibrit Kararı

Alman Otomobil Üreticileri Plug In Hibrit 1

Eylül ayının başlarında çıkan bazı söylentilerde, Volkswagen’in plug-in hibrit (PHEV) modellerinin neredeyse yarısının Avrupa Birliği’nin yeni testlerine hazır olmadığı söyleniyordu. Çünkü Avrupa Birliği, 'Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP)' adı verilen daha kapsamlı yeni bir test sistemi getirdi. Görünüşe bakılırsa WLTP testlerinde sıkıntı yaşayan tek Avrupalı otomobil üreticisi Volkswagen değil. Reuters’ın haberine göre, Mercedes-Benz ve BMW bazı plug-in hibrit modellerinin satışını durduruyor.

Avrupa Birliği daha önce plug-in hibrit araçları 'Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü (NEDC)' adlı prosedürdeki testlerden sorumlu tutuyordu. Ancak NEDC testleri eskide kaldı ve bu testlerin yerine daha kapsamlı yeni nesil teslerden oluşan WLTP prosedürü getirildi.

Alman Otomobil Üreticileri Plug In Hibrit 2

WLTP daha kapsamlı testlerden oluştuğu için, plug-in hibrit araçlar bu testlere girdiğinde NEDC’ye göre daha yüksek karbondioksit (CO2) değerleri ölçülüyor ve otomobil üreticileri testleri geçmekte zorlanıyor. Testleri geçebilmesi için araçlarda yeni düzenlemeler yapmak, otomobil üreticilerinin zaman ve para kaybetmesine neden oluyor. Bu nedenle üreticiler mecbur kalmadıkça bu yolu pek tercih etmiyorlar.

Testlerde başarısız olan araçları düzeltmenin bir yolu, içten yanmalı motorların çalışma süresini daha da azaltmak için araca daha büyük bataryalar yerleştirmek olabilir. Bir diğer yöntem ise içten yanmalı motorların tekrar elden geçirilip daha da geliştirilmesi olabilir. Ancak otomobil üreticilerinin araçları üretirken en baştan itibaren zaten herşeyi mümkün olduğunda çok geliştirdiğini düşünürsek, içten yanmalı motorlarda yapılacak düzenlemelerle emisyon iyileştirmesi elde etmek pek mümkün görünmüyor.

Alman otomotiv endüstrisinin daha önce de emisyon konusunda sıkıntılar yaşadığı göz önüne alındığında, üreticiler yeni testleri geçebilmek için önümüzdeki günlerde Wolfsburg, Münih ve Stuttgart'ta çok yoğun toplantılar ve çalışmalar yapacak gibi görünüyor.