Almanya 2030'da Avrupa'da Sadece Elektrikli Araba Kullanılmasını İstiyor

Almanya 2030'da Avrupa'da Sadece Elektrikli Araba Kullanılmasını İstiyor

Bu yaz başlarında aldığı kararla birlikte 2030 yılında emisyon seviyesini sıfıra indirme kararı alan ve bunun için adımları atmaya başlayan Almanya, 2030 yılında bütün Avrupa'da sadece elektrikli araba kullanılmasını sağlamak için çaba vermeye başlayacak.

Haziran ayında açıklamalarda bulunan Almanya Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Rainer Baake: "2030'a gelindiğinde üretilen bütün arabaların sıfır emisyona sahip olması gerekiyor. 2050 yılında ise Almanya'nın karbondioksit salınımını yüzde 85-90 oranında azaltmayı amaçlıyoruz" demişti. Baake'in hazırlanan bir rapor doğrultusunda yaptığı açıklamanın ardından Almanya Meclisi raporun önerdiği kararları almış ve ülkenin emisyon seviyesini sıfırlama yolundaki ilk önemli adımları atmasının yolunu açmıştı.

Almanya Federal Konseyi'nden geçen karar doğrultusunda Almanya'da 2030 yılında sıfır emisyon değerine sahip otomobiller kullanılacak. Yani günümüz teknolojisinde Alman vatandaşlarının ya elektrikli ya da hidrojen yakıt hücreli otomobil kullanması gerekecek. Tabii 14 yıl içinde alternatif yakıt teknolojisi geliştirilirse bunlar da tercih edilebilir. Almanya, sadece kendi içerisinde böyle bir karar almakla kalmayıp, Paris Küresel Isınma Anlaşması çerçevesinde bu kararı bütün Avrupa ülkelerine kabul ettirmeye çalışacak.

Almanya'nın iki büyük otomobil üreticisi Daimler ve Volkswagen, halihazırda elektrikli araba modellerini duyurmuş durumdalar. Almanya hükümeti de elektrikli araç alan her vatandaşına 4,000 euroluk yardım yaptığı bir kampanyayı meclis onayından sonra başlatmıştı. Bütün bu girişimlerin ardından ülkenin 20 yıl gibi bir süre zarfında içten yanmalı motorları yollardan çekebileceği konuşuluyor. Ayrıca bir başka Avrupa ülkesi Norveç de 2025 yılından sonra içten yanmalı motorları yasaklayan bir kararı daha önce meclisinden geçirmişti. 

2030'da Almanya'da Emisyon Seviyesi Sıfır Olacak

Volkswagen Dizel Skandalını CES 2016'da Tanıttığı Elektrikli Arabayla Unutturabilecek mi?

Türkiye’de Yeni Bir Yerli Elektrikli Otomobil Daha Tanıtıldı, İşte EVT S1

YORUMLAR