Almanya Başbakanı Merkel’den ‘Yapay Zeka’ Açıklaması

Almanya Başbakanı’nı Merkel’den ‘Yapay Zeka’ Açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yapay zeka alanında alanında yurtdışına yaşanan beyin göçünü engellemek istediklerini açıkladı. 

Deutsche Welle internet sitesinin haberine göre, Portekiz ziyareti sırasında Porto Üniversitesi’nde bir konferansa katılan Merkel, yapay zeka araştırmalarında çalışan bilim insanlarının son yıllarda yurtdışına gittiklerini vurguladı.

“Belki de rebaket edebilmek adına bazı noktalarda esnekliklerimizi artırmamız gerekiyor”  diyen Almanya Başbakanı, “Yalnızca aman, aslında bizde her şey daha güzel ve biz daha kibarız' demek yetmiyor. Daha fazlasını yapmak için çaba göstermeliyiz”  ifadelerini kullandı. 

yapay zeka teknolojileri almanya

Merkel, Almanya’da yapay zeka alanında çalışan araştırmacıların arasında yaşanan beyin göçünün, bu bilim insanlarının diğer çalışanlara kıyasla on kat daha fazla para kazanmasına rağmen gerçekleştiğini belirtiyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapay zeka alanında çift taraflı bir araştırma projesi hayata geçireceklerini aktaran Merkel, AB Komisyonu’nun bilimsel araştırma projesi “Horizon 2020” için daha fazla bütçe ayırmak için hareke geçtiklerini söyledi. 

Horizon 2020 Nedir?

Avrupa'nın araştırma ve teknoloji geliştirme kapasitesini güçlendirmek, üniversite-sanayi işbirliğini teşvik etmek, AB ülkeleri, AB aday ülkeleri ve AB'nin işbirliği yaptığı ülkelerle AB politikalarına ilişkin farklı alanlarda işbirliğini geliştirmek amacıyla yürütülen ve 2014-2020 yılları arasını kapsayan Horizon 2020, 80 milyon Euro'luk toplam bütçesiyle dünyanın en yüksek bütçeli hibe programı olarak biliniyor.

Türkiye’nin 451 milyon Euro katılım payı vererek dahil olduğu program geleceğin teknolojilerine yön vermeyi hedefliyor.