Almanya'da Cumhurbaşkanı Dahil Siyasetçilerin Kişisel Bilgileri Çalındı

almanya hacker

Almanya Devlet Televizyonu ARD, bugüne kadar görülmüş en büyük bilgi hırsızlığını duyurdu. Haberlere taşınanlara göre, bilgisayar korsanları aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) haricindeki, önde gelen bütün siyasi partilere mensup siyasetçilerin kişisel bilgilerini çaldı. Kimlik bilgileri ele geçirilen kişilerin arasından Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de var.

Devlet televizyonu tarafından yapılan haberde, siyasilerin kişisel bilgilerini çalan bilgisayar korsanlarının elde ettikleri bilgileri Twitter üzerinden yayınladıkları bilgisine yer verildi. Yayınlanan bilgiler arasında, siyasetçilerin kredi kartı bilgileri, cep telefonları numaraları, ev adresleri ve kimlik fotokopileri dahi yer aldı.

Sol eğilimli Linke Partisi sözcüsü, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamayla yaşananların kendi üyelerini etkilediğini de doğruladı. Sözcü’nün internet sitesinde yer alan bilgilerde de Almanya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Bundestag grbunun başkanı Dietmar Bartsch’ın bilgileri paylaşılanlar arasında olduğu belirtildi.

Bilgisayar korsanlarının kimlikleri ve amaçları henüz bilinmiyor. Bild gazetesine konuşan Alman güvenlik birimi BSI, hükümet birimlerinin ise siber saldırıdan etkilenmediğini söyledi.