Almanya Sürücüsüz Arabalara Yola Çıkma İzni Veriyor

Almanya Sürücüsüz Arabalara Yola Çıkma İzni Veriyor

Almanya'nın büyük otomobil üreticileri, trafiğe açık yollarda sürücüsüz araba testleri yapabilmek için gerekli izinleri aldı. Uzun yıllardır ABD'nin kimi eyaletlerinde yapılabilen testlerin ardından Alman şirketlerinin de bu teknolojide hızını arttıracağı söyleniyor. 

BMW, Audi, Volkswagen ve Mercedes-Benz gibi büyük markaların çatı şirketi olan Daimler, geçtiğimiz Cuma günü Alman kurumlarından, sürücüsüz arabaları trafiğe açık yollarda test etmek için gerekli olan izni aldı. 12 Mayıs tarihi itibarıyla imzalanan kararname ile sürücüsüz arabalar hakkındaki kurallar belirlendi ve başvuran şirketlerin bu denemeleri yapmalarının yolu açıldı. 

Almanya, daha önce de trafiğe açık alanlarda testlerin yapılmasına izin veriyor; ancak bunu belli başlı noktalarda yaptırıyordu. Çıkarılan yeni kararname ile birlikte testlerin istenilen yerde özgürce yapılmasının da yolu açılmış oldu. ABD'de olduğu gibi sürücüsüz araba testleri sırasında direksiyonun başında, acil durumlarda hemen müdahele edebilecek bir sürücünün olması zorunluluğu getirilirken, arabalara "kara kutu" konması da karara bağlandı. Böylece arabanın nasıl kontrol edildiği kayıt altına alınırken, bir kaza durumunda suçun hangi tarafta olduğuna dair verilerin bulunması da kesinlendi.

Yeni bir yasayla da desteklenecek 

2019 yılına kadar yapılacak hazırlıkların ardından sürücüsüz arabalara dair bir yasa hazırlamayı da planlayan Almanya, böylece teknolojiyi devlet kontrolü altına almış ve gelişimini de desteklemiş olacak. 

Apple Sürücüsüz Arabalar İçin Test Yetkisi Aldı

Sürücüsüz Arabaları Hınzır Bir Tuzak Bekliyor

Intel'den Sürücüsüz Araba Teknoloji İçin 15 Milyar Dolarlık Yatırım

YORUMLAR