Almanya, Yayınlanan Her Yalan Haber İçin Facebook’a 500 Bin Euro Ceza Kesecek

Almanya, Yayınlanan Her Yalan Haber İçin Facebook’a 500 Bin Euro Ceza Kesecek

Almanya Hükümeti sosyal medyada yayınlanan yalan haberlerin kontrolden çıkıyor olmasına dikkat çekerek “daha sert tedbirler alınması gerektiğine” işaret etti. Bu konuda faturayı da Facebook'a kesecek gibi görünüyor.

Alman Sosyal Demokrat Partisi Başkanı Thomas Oppermann, meclise verdiği bir demeçte, Facebook’un yalan haberlerinin Avrupa politikalarını etkilediği ve eğer Facebook yönetimi buna bir önlem alamıyorsa, cezai yaptırımlar gerektiğini söyledi. Yalan haberler 2017’de yapılması öngörülen parlamento seçimlerini olumsuz etkileyeceğinden endişe duyduğunu beyan eden Oppermann, Facebook’a yaptırım uygulamanın doğru bir karar olacağını savunuyor.

Diğer yandan, Facebook son ABD seçimleri de başta olmak üzere dezenformasyon (bilgi çarpıtma) konusunda da oldukça sabıkalı. Thomas Oppermann’ın “Facebook’un ağzına biber sürelim” tadındaki bu önerisi nasıl değerlendirilir bilemiyoruz. Ancak özellikle Almanya’da reklam pazarını domine ettiği ve kişisel bilgileri reklam verenlerle paylaştığı gibi konularda Facebook’un seveni çok fazla değil.

Oppermann’ın verdiği önerge, Facebook’un 24 saat içerisinde yalan haberleri bularak siteden kaldırmaması halinde 500 bin Euro cezaya mahkum edilmesini öngörüyor. Bakalım bu önerge nasıl değerlendirilecek. 

Öğrenciler Gerçek Haberlerle Yalan Haberleri Ayırt Edemiyorlar

İnternetin Ne Kadarı Gerçek, Ne Kadarı Yalan?

YORUMLAR