Alphabet, 2018'in İlk Çeyreğinde Gelirlerini Artırdı

Alphabet, 2018'in İlk Çeyreğinde Gelirlerini Artırdı

Google'ın çatı şirketi Alphabet, 2018'in ilk çeyrek raporlarını açıkladı. Buna göre ABD'li şirket, Ocak-Mart aylarında 31,15 milyar dolarlık bir geliri kasasına koydu.

Alphabet'in ilk çeyrek (Q1) raporları tam anlamıyla göz doldurdu. Geçen senenin aynı dönemine göre gelirlerini yüzde 28,5 artıran şirket, 31,15 milyar dolar gelir elde etti. Ayrıca şirketin net karı da geçen senenin Ocak-Mart dönemine göre yüzde 73,1 artarak 9,4 milyar dolara yükseldi.

google alphabet

Alphabet'in amiral gemisi Google'da ise işler her zamanki gibi yolunda gidiyor. Şirketin en büyük gelir kalemini oluşturan internet devi, yılın ilk çeyreğinde reklamlardan 26,94 milyar dolar gelir elde etti. Google, 2017'nin Ocak-Mart aylarında reklamlardan 21,41 milyar dolarlık gelir sağlamıştı.

Alphabet'in Q1 raporunda gösterdiği bu başarılı performans, şirketin borsadaki hisselerine de olumlu yansıdı. Pazartesi günü bin 13 dolardan tamamlanan şirket hisseleri, New York borsasının kapanmasının ardından sınırlı işlemlerde yüzde 3,4 artışla bin 110 dolara kadar yükseldi.

Geçtiğimiz yıl dünyanın en değerli 10 markası sıralamasında birinci sırada yer alan Google, bu sene Amazon ve Apple'ın arkasından üçüncü sırada yer alıyor.