Alphabet, 2018’in Üçüncü Çeyreğinde Rekor Gelir Elde Etti

Alphabet, 2018’in Üçüncü Çeyreğinde Rekor Gelir Elde Etti

Google’ın çatı şirketi Alphabet, 2018 yılının üçüncü çeyrek gelirlerini açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 daha fazla gelir elde eden şirket, 33.7 milyar dolarla kendi rekorunu kırdı.

30 Eylül 2018’de sona eren yılın üçüncü çeyreğine ilişkin mali raporunu bugün yayınlayan Alphabet, 33.7 milyar dolar gelirle tarihinin en kazançlı çeyreğini geride bıraktı.

Apple ve Amazon’un ardından 1 trilyon dolar barajını geçmeye en yakın aday olan şirket, geçen senenin aynı dönemine kıyasla gelirlerini yüzde 21 artırmayı başardı. İnternet devi, 2018'in Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde 27.8 milyar dolar gelir elde etmişti.

Alphabet’in yılın üçüncü çeyreğindeki net karı ise geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 37 artışla ve 9.2 milyar dolara yükseldi.

Rapora göre, Google’ın gelirlerinin yüzde 86’lık kısmı reklamlardan oluşuyor. 28.9 milyar dolarlık reklam geliriyle bir önceki dönemin üzerine çıkan Amerikan devi, 2018’in ilk 9 ayı itibarıyla net karını yüzde 39’luk artışla 21.8 milyar dolara yükseltti.

Alphabet’in en büyük gelir kalemini oluşturan Google’ın günlük geliri 375 milyon dolar, günlük karı ise 102 milyon dolar olarak açıklandı.

Alphabet'in üçüncü çeyrek raporunda gösterdiği bu başarılı performans, şirketin borsadaki hisselerine pek de yansımadı. Zira şirketin gelir büyümesi analistlerin öngörülerinin altında çıktı. Şirketin hisseleri, New York borsasının kapanmasının ardından sınırlı işlemlerde yüzde 4 değer kaybetti.

ABD’nin en değerli üçüncü şirketi konumunda olan Alphabet, 766 milyar dolar piyasa değerine sahip.