Alphabet Biyonik Kontak Lensler Artık Proje Değil Gerçek

Alphabet Biyonik Kontak Lensler Artık Proje Değil Gerçek

Alphabet (Google) bir yıldır sürdürdüğü Google kontak lens projesini hayata geçirdi. Akıllı kontak lensler artık kullanılabiliyorlar.

Alphabet’in New Science Group adındaki alt birimi şeker ölçebilen kontak lensler üzerinde bir senedir çalışıyordu. Bu proje artık kullanılmak üzere hazır hale getirildi. Bir sene önce Google adını Alphabet’e çevirmeden başlayan proje gözyaşındaki şeker seviyesini ölçebiliyor.Bu haberi bir sene önce Google Şeker Hastalarını Takip Eden Lens Yapıyor başlığıyla sizlerle paylaşmıştık.

Alphabet laboratuvarı'ndan (eski Google Project X) Brian Otis ve Babak Parvis, iki yumuşak kontak lens malzemesi arasına kablosuz bir yonga ve minyatür bir glikoz sensörü sayesinde bu ilerlemeyi kaydetmişlerdi. Akıllı lensin her saniye glikoz seviyesini okuması ve kullanıcısını sürekli kontrol altında tutması hedeflenmişti. Lensler şeker seviyesinde değişimi belirlediğinde, renk değiştirecek bir kimyasal reaksiyonu tetikliyor ve diyabet hastalarını anında uyarabiliyorlar.

Diyabet hastalarının hizmetine sunulacak olan kontak lensler FDA onayını da almak üzere. Lensin üretilmesi için çoklu klinik testleri geçmesi ve FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) bu onayı mutlaka gerekiyor.

Samsung Kontak Lens Bilgisayar Geliştiriyor

Zoom yapabilen Teleskopik Lens Geliştirildi

YORUMLAR