Altın Ay Modülü Müzeden Çalındı

Altın Ay Modülü Müzeden Çalındı

Neil Armstrong Havacılık ve Uzay Müzesinde sergilenen ay modülü, bulunduğu müzeden çalındı. Aracın kimin tarafından çalındığı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

ABD'nin Ohio eyaletindeki Wapakoneta şehrindeki Uzay müzesinde sergilenen modül, Neil Armstrong'un Ay'a indiği aracın bir kopyasıydı. Söz konusu Ay modülünün birebir kopyası olmasına rağmen, altından yapılmış olan bu aracın değerinin yüksek olduğu ifade ediliyor.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından desteklenen soruşturma kapsamında, müze ve çevresindeki güvenlik kameraları izlendi ve şüpheli bulunan bazı kişiler gözaltına alındı. FBI ve Ohio Ceza Soruşturma Bürosu, yerel polise bu soruşturmada yardım edeceklerini de ifade ettiler.

Fransız Cartier takı ve tasarım şirketi tarafından tasarlanan Ay modülünün kopyaları, 1969 yılındaki tarihi uzay görevinden kısa süre sonra Neil Armstrong ve beraberindeki iki astronot arkadaşları Buzz Aldrin ve Michael Collins'e Paris'te takdim edilmişti. O tarihten sonra, Havacılık ve Uzay müzesinde sergilenmeye başlanan modüllerden biri, şu anda maalesef kayıplara karışmış durumda.

Google, Uzay Deneyimini Evinize Getiriyor

Rusya Uzaya 'Mayak' Adında Yapay Yıldız Gönderdi!

YORUMLAR