Alzheimer Hastalarına Google Jest Yaptı

Alzheimer Hastaları

Bir sağlık merkezinde yönetici olarak çalışan Anne-Christine Hertz, Alzheimer hastaları için BikeAround isimli bir proje geliştirdi.

Bu projede amaç, hastalığın en rahatsız edici özelliklerinden biri olan hafıza kaybıyla mücadele etmek olarak tanımlandı.

Demans olarak tanımlanan hafıza kaybı, yaşlılarda başkalarına bağımlılık yaratan ve karar verme zorluğu yaşamalarına sebep olan bir durum. Bu belirti, hastalar kadar yakınları için de çok yorucu ve stresli bir süreç olarak tanımlanıyor.

BikeAround ismi verilen proje, hastalara geçmişte ziyaret ettikleri mekanların etrafında pedal çevirme şansı veriyor. Böylece hastalar belleklerinde sanal bir yolculuğa çıkıyorlar. Düzenek, Google Maps ve Goggle Street View ile birlikte çalışabiliyor. Böylece hastalar büyük bir ekrana yansıtılan haritalarda daha önce ziyaret ettikleri yerlerde uzun bir yolculuğa çıkabiliyorlar.

BikeAround projesi üzerinde 2010 yılından bu yana çalışılıyor. Anne Christine Hertz ve ekibi, hastaların alıştıkları bölge ve adreslerde sanal turlar atmalarına ve o bölgede yaptıkları tüm aktiviteleri yeniden tecrübe edebilmelerini sağlıyorlar.

Bugün Dünya Alzheimer Günü; bu projenin Google desteği ile önemli bir boşluğu kapatabileceğini düşünen Anne Christine Hertz, “Demans hastalarına ve yakınlarına mutluluk getirmenin bir yolunu bulmuş olmak bizi heyecanlandırıyor." diye konuştu.

YORUMLAR