Aman Dikkat! Aracınızın Her Şeyi Yasal Olsa da Devlet Her An El Koyabilir

Aman Dikkat! Aracınızın Her Şeyi Yasal Olsa da Devlet Her An El Koyabilir

Kötü bir haberimiz var, distribütörlerde bulunanların dışında ithal otomobillerin hemen hepsi küçük bir detay yüzünden 'kaçak' durumuna düştü.

Sözcü Gazetesi Ekonomi Servisi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre, Gümrük Bakanlığı, Türkiye’ye girerken yasal işlem yürüttüğü, KDV'sini alıp onayladığı ithal araçlara şimdi ‘kaçak' işlemi uygulayarak vatandaşın elinden geri alabiliyor. “Bu durum nasıl olabiliyor” derseniz cevabı şöyle; Gümrük Bakanlığı distribütörler dışında, ithalat izin belgeli firmalar tarafından ithal edilen lüks araçlara da, ikinci el muamelesi yapıyor ve bunlara bu gerekçeyle el koyuyor.

Her Belgesi Tamam Araç Nasıl Kaçak Olabiliyor?

Otomobil sektörü bu durumu şöyle anlatıyor; terminolojide ‘sıfır' olarak kabul edilen araçlar, üretildikleri ülkede tescil edildikten sonra ithalat izin belgesi sahibi olan firmalar tarafından Türkiye'ye getiriliyor. Gümrük Birliği anlaşması uyarınca gümrük vergisine tabi tutulmayan araçlar için distribütörlerin beyan ettiği fiyat üzerinden KDV ödeniyor. 3 sene önce yapılan yapılan bir mevzuat değişikliği ile bu şekilde getirilen araçlar kaçak muamelesi görmeye ve otomobillere el konulmaya başlanmış. Bu uygulama, 2008 yılından itibaren ithal edilen 42 bin araç sahibini mağdur etmiş.

30 Bin Araca El Konabilir!

Habere göre, ünlü sanatçılar, futbolcular, siyasetçilerin sahibi olduğu 12 bin araca el konulmuş bile. Ancak uygulama bu kadarla kalmayacak gibi görünüyor. Bakanlık 30 bin araç için de ithalat zamanına göre inceleme yapmaya başlamış. Mevzuat gereği ithal edilen araçlar, birkaç kez el değiştirseler bile aracı satan alan her tüketici aynı muameleye maruz kalacak ve mağdur sayısı artacak.

Herkes birbirinden davacı!

Mevzuat öyle dese de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı halen bu yolla ülkeye araç girişine izin vermeye devam ediyor. Bu durum ilginç bir kanuni süreci de başlattı, 2008 yılında getirilen bir araç, bugüne kadar 3-4 kez el değiştirmiş olabiliyor. Ancak denetimde çıkan sonuç aracın son sahibini bağlıyor ve ona işlem yapılıyor. Bu durumda aracın son sahibi,  kendisine bu aracı satana dava açıyor. Durum burada da bitmiyor ve herkes bir önceki araç sahibiyle davalık oluyor. Her dava dosyası için insanların cebinden vekalet ücreti dahil yaklaşık 40 bin TL masraf çıkabiliyor.

Türkiye'de 20 Milyon Otomobil Sahibi Radyo Dinlemek İçin Para Ödemek Zorunda Kalacak

Emisyon Yazılım Skandalı Büyüyor Aklınıza Gelmeyecek Markalar Mercek Altında

YORUMLAR