Aman Dikkat! Sosyal Medyada Uçak Biletinizin Resmini Paylaşmayın

Aman Dikkat! Sosyal Medyada Uçak Biletinizin Resmini Paylaşmayın

Günümüzde popüler olarak kullanılan sosyal medya bazı durumlarda kullanıcıların başına büyük dertler açabiliyor. Bu sorunlardan birine vurgu yapmak isteyen bir Haber Türk haber sitesi korkunç gerçeği gün yüzüne çıkardı.

Bir yerden başka bir yere gideceğimiz zamanlarda biletlerimizin resmini çekerek sosyal medya hesaplarından paylaşmak artık olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor. Sadece kimlik numarası kapatarak paylaştığıız bu resimlerin ne kadar tehlikeli olduğu ortaya çıkarıldı. Steve Hui adında bir genç, bir arkadaşının paylaştığı uçak biletinin resminden yola çıkarak hangi bilgilere ulaşabileceğini denedi. Sonuç korkunçtu.

Uçak Biletinden Tüm Bilgilere Erişmek Mümkün

Steve Hui, yaptığı deneme ile arkadaşının paylaştığı biletin üzerindeki numaraları kayıt etti. Bu bilgileri kullanarak E-bilet numarasına, rezerasyon barkoduna ve bagaj bilgilerine kadar ulaşabilen Hui, bu bilgileri kullanarak elde edebileceklerine de göz attı. Havayollarının sitesinde ufak bir araştırma yapan Hui, elindeki bilgileri kullanarak yolcunun daha önceki seyahatlerine, koltuk numaralarına ve uçuş bilgilerine de ulaşmayı başardı. Ayrıca ödeme için kullanılan kredi kartı bilgileri de yine havayollarının internet sitesinden görüntülenebiliyordu.

Dönüşü Olmayan Sonuçlar Yaşayabilirsiniz

Hui daha da ileri giderek biletin uçuş saatini değiştirmeyi de başardı. Sadece bilet üzerindeki bilgileri okuyarak bu detaylara ulaşabilen Hui, işin ciddiyetini de gözler önüne serdi. Bu durumda size düşen ise bilet bilgilerin gizli tutmanız ve 3.şahıslarla paylaşmamanız. Yanlış ellere düşen bilgileriniz geri dönüşü olmayan sonuçları size getirebilir.

Özet geçecek olursak sosyal medya üzerinden yapacağınız paylaşımlarda iki kere düşünmeniz gerektiğini de ispatlanmış oldu.

Siber Güvenlik Ayındayız 2 Dakikada Güvenlik Kontrolünüzü Yapın

Mars'a Gidecek Ekipte Kalıcı Beyin Hasarı Tehlikesi

YORUMLAR