Amazon, 1 Trilyon Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Amazon, 1 Trilyon Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Apple, ağustos ayının başında 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk ABD şirketi olmuştu. Ve şimdi, Amazon da bu tarihi kilometre taşını tamamladı. Online perakende devi, hisse başına 2.049 dolara ulaştı ve piyasa değerini 1 trilyon dolara yükseltti.

Jeff Bezos’un sahibi olduğu Amazon, 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşarak yeni bir dönüm noktasına ulaştı. E-ticaret denilince akla ilk gelen firmalardan olan Amazon, Apple’ın ardından bunu başaran ikinci şirket oldu.

ABD’li şirketin hisse fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından ufak bir dalgalanma yaşayarak 2.024 dolara geriledi. Amazon’un değeri şu an itibarıyla 994 milyar dolar seviyelerinde, ancak şirketin çok kısa bir zaman içinde yeniden 1 trilyon dolar barajını güçlü bir şekilde aşacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Amazon CEO'su Jeff Bezos

Amazon CEO'su Jeff Bezos

Amazon’un hisse senedi fiyatı son dönemde düzenli olarak artırıyordu. 30 Ağustos'ta ilk kez 2000 dolar eşiğini geçen şirket hisseleri, son 10 ayda iki kattan fazla değer kazandı. Yapay zeka destekli akıllı hoparlörü Echo ile satış rekorları kıran e-ticaret devi, 2017 yılında ABD'nin ünlü süpermarket zinciri Whole Foods'u 13 milyar dolara satın almıştı.

1994 yılında Amerikalı girişimci Jeff Bezos tarafından kurulan ve yola online bir kitapçı olarak başlayan Amazon, bugün 1 trilyon dolarlık bir şirket haline geldi. Bilişim sektöründen temiz enerjiye, perakendeden yapay zekaya, uzay teknolojilerinden sinema sektörüne kadar birçok alanda yatırımları bulunan Bezos, 164  milyar dolar kişisel servetiyle dünyanın en zengin insanı konumunda.