Amazon, Beklenen Adımı Sonunda Attı

Amazon sonunda beklenen adımı attı

Düşük ücret ve ağır çalışma koşulları sebebiyle çalışanlarının protestosuyla karşı karşıya kalan e-ticaret devi Amazon, sonunda beklenen adımı atarak, saatlik ücretin 15 dolara yükseldiğini açıkladı.

Dünyanın en değerli ikinci şirketi olan Amazon, buna rağmen çalışanlarına düşük ücret vermesi sebebiyle tartışmaların kalbinde yer alıyor. Öyle ki, online perakende devinin Almanya, İspanya ve Polonya’daki depo işçileri, daha iyi çalışma koşullarına sahip olmak için bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Prime Day indirimlerinde greve gitmişti.

Amazon, çalışanlarından gelen taleplere nihayet kulak verdi. Şirket, bugün yaptığı açıklamada, ABD’deki tüm çalışanlarının saatlik ücretinin 1 Kasım’dan itibaren 15 dolara yükseleceğini duyurdu. E-ticaret devinin aldığı karar, Amazon iştiraklerindeki geçici ve mevsimlik dahil olmak üzere toplam 350 bin çalışanı kapsıyor. 

Amazon CEO’su Jeff Bezos, kendilerine yöneltilen tüm eleştirileri dinlediklerini söyleyerek, “Neler yapabileceğimizi düşündük ve saatlik ücreti artırmaya karar verdik. Bu değişimden büyük bir heyecan duyuyoruz ve rakiplerimize ve diğer büyük işverenlere bize katılmaları için çağrı yapıyoruz”  ifadelerini kullandı.

ABD’de asgari ücret saatlik 7.25 dolar. Yani Amerikalı bir işçi, haftada 40 saat ve ayda 160 saat çalıştığında aylık 1.160 dolar kazanıyor. Amazon ise çalışanlarına asgari ücretin iki katını verecek. 

Bunun yanı sıra, ABD’de asgari ücret uygulaması eyaletlere göre farklılık gösteriyor. Federal hükümet, asgari ücret rakamını açıklıyor, ancak eyalet hükümetlerini bu asgari ücret tutarını uygulayıp uygulamamakta özgür bırakıyor. Örneğin; Birleşik Devletler’in başkenti olan Washington’da saatlik ücret minimum 11.50 dolarken, Georgia’da ise sadece 5.15 dolar.

Tabii Amazon'a yöneltilen eleştiriler yalnızca saatlik ücretin düşük olması değil. Şirketin depo işçileri, ikramiye almamalarına ve hastalıklara karşı özel sigortaya sahip olmamalarına rağmen artan çalışma saatlerini de protesto ediyor. E-ticaret devinin bu konuda bir adım atıp atmayacağını ise zamanla göreceğiz.