Amazon Çalışanları, Çalışma Koşullarını Protesto Ediyor

Dünyanın en değerli ikinci şirketi konumunda olan Amazon'un arka tarafında işler iyi gitmiyor gibi görünüyor. Perakende devi Amazon'da köleliği andıran çalışma koşullarının olduğu ve işçilere hak ettiklerinden düşük maaş verildiği söyleniyor.

Senatör Bernie Sanders tarafından başlatılan bir yasa önerisinde Jeff Bezos'un çalışan haklarını ihlal ettiği düşünülüyor. Bunun için "BEZOS'u Durdur Yasası" taslağı hazırlayan senatör, çalışanların bir bölümünün gıda yardımı da dahil olmak üzere federal yardımlara başvurduğunu dile getiriyor.

Dünyanın açık ara en değerli kişisi olan Jeff Bezos'un cimriliğine de dikkat çekiliyor. ABD merkezli ofislerdeki bazı çalışanlara saatlik 11 dolar ödeme yapılıyor ve bu anlamda pek çok işçinin asgari ücret sınırında çalıştığı belirtiliyor. Konu hakkında detaylı açıklama yapmayan Amazon ise bunların uydurma olduğunu savunuyor.

"Çalışanlar İdrarlarını Şişeye Yapıyor"

Hem düşük maaş veren hem de çok yoğun bir şekilde çalıştıran Amazon'un neredeyse imkansız zaman hedefleri koyduğu iddia ediliyor. İşçilerin tuvalete bile gitmelerine izin vermeyen şirket yüzünden çalışanlardan bazıları çöp kutularına ve şişelere idrar yapmak zorunda kalıyor.

Ayrıca çalışanlarına yeterli tatil imkanı da tanımayan Amazon'un işçileri bir robot gibi çalıştırdığı ifade edildi. Ortaya çıkan bilgilere göre Şükran Günü'nde bile çalışanların izne çıkarılamadığı hatta ek mesai yaptıkları söyleniyor. Bakalım bu iddialar karşısında Bezos'tan nasıl bir açıklama gelecek, birlikte göreceğiz.

YORUMLAR