Amazon Kurucusu Jeff Bezos Uyardı "Uzaya Çıkmak Zorundayız!"

Jeff Bezos'tan uyarı geldi

Geçtiğimiz günlerde ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking'den şaşırtan bir açıklama gelmişti. Çin'in başkenti Pekin'deki Tencent WE Zirvesi'ne görüntülü olarak bağlanan Hawking, insanoğlunu dünyayı bekleyen faciaya karşı uyarmış ve kurtulmak için yaşamaya uygun başka bir gezegen bulmamız gerektiğini söylemişti. Artan nüfus ve enerji talebinin dünyayı bir felakete sürüklediğini ve dünyanın 2600 yılına kadar bir alev topuna dönüşeceğini ve insanoğlunun yok olacağını belirtmişti.

Gezegenimizin geleceğiyle ilgili benzer bir uyarı, Amazon'un kurucusu olan ve uzay turizmi şirketi Blue Origin'in de sahibi olan Jeff Bezos'tan geldi. Uzayın bir sınır olduğunu ve insanoğlunun hayatta kalmak için uzayın sınırlarını zorlaması gerektiğini belirten Bezos, dünyayı kurtarmak için tek yolun uzaya gitmek olduğunu söyledi ve acele etmemiz gerektiğini ekledi.

Ünlü iş adamı Bezos, ikinci bir planımız olması gerektiği ve uzaya çıkıp dünyanın çevresini korumamız gerektiğini söyledi. Güneş sitemindeki bütün gezegenlere robotik sondalar göndererek önemli bir adım attıklarını fakat bu çalışmaların yetersiz olduğunu da belirten Bezos, daha başarılı çalışmalar için maaliyetlerin düşürülmesini zorunluluk olarak görüyor. Bu durum için en etkili çözüm olarak da tekrar kullanılabilir roketlerin geliştirilmesi gerektiğiniz savunuyor.

Elon Musk'ın SpaceX şirketinden sonra Jeff Bezos'un şirketi Blue Origin de tekrar kullanılabilir roket teknolojisine odaklandı. Şirket, uzay yolculuğuna çıkmak isteyen turistleri alçak Dünya yörüngesine taşıyacak roketini 2019'un Nisan ayına kadar tamamlamayı planlıyor.

YORUMLAR