Amazon, Microsoft'u Geçerek Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

Amazon, Microsoft'u Geçerek Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu!

ABD merkezli online perakende devi Amazon, 793 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak, dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu.

Noel tatili döneminde satış rekoru kıran Amazon, bu başarısının meyvelerini almaya başladı. Jeff Bezos’un sahibi olduğu e-ticaret devi, Pivotal Research Group'un pozitif öngörüsü sonrası piyasa değerini 793 milyar dolara çıkardı ve Microsoft’u geride bırakarak, dünyanın en değerli şirketi oldu.

ABD’li sermaye araştırma şirketi Pivotal Research Group, şirketin değerinin 2019 yılı içerisinde yüzde 20 artarak, bir trilyon dolara çıkabileceğini belirtilmişti.

28 Aralık’ta Apple’dan aldığı 'dünyanın en değerli şirketi' ünvanını Amazon’a kaptıran Microsoft, 785 milyar dolar piyasa değeriyle ikinci sıraya geriledi.

Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında Google’ın çatı şirketi Alphabet 740 milyar dolar ile üçüncü, Apple ise 694 milyar dolar ile dördüncü sırada bulunuyor. 

Ağustos 2017’de dünyada 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket olan Apple, yeni iPhone’ların yeterli ilgiyi görmemesinin de etkisiyle bu ünvanını kaybetmişti.

Apple CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz hafta kaleme aldığı mektupta, 2019’un birinci çeyreğinde yaklaşık 84 milyar dolar gelir beklediklerini söylemişti. Şirketin bir önceki satış tahmini ise 89 milyar ila 93 milyar dolar arasındaydı. 

18 yıldır ilk kez gelir tahminini düşüren Apple, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 88.3 milyar dolarlık satış yapmıştı.