Amazon, Yeni Bir Oyun Akış Hizmeti Üzerinde Çalışıyor

Amazon, Yeni Bir Oyun Akış Hizmeti Üzerinde Çalışıyor

Dünyanın en büyük online perakende şirketi Amazon, video oyunlarının izlenebileceği yeni bir online yayın platformu üzerinde çalışıyor.

Sahibi olduğu online dizi ve film izleme platformu Hulu ile streaming yayın sektörünün güçlü bir oyuncusu olan Amazon, gözünü oyun endüstrisine çevirdi.

E-ticaret devinin yeni hedefi, internet üzerinden bilgisayar oyunlarının izlenebileceği bir akış hizmeti kurmak. Söz konusu platformun henüz ismi belli değil, ancak Amazon şimdiden oyun yayıncılarıyla iletişime geçmeye başladı.

The Information tarafından yayınlanan rapora göre Amazon’un attığı bu adım, oyun endüstrisinde çevrimiçi yayınların pahalı konsollara olan ihtiyacı kaldırmasıyla gelişen bu eğilimin önemini gösteriyor. Raporda ayrıca, bu gibi platformların video oyun endüstrisini destekleyen iş modelinin büyük bir dönüşümünü temsil edeceği belirtiliyor.

Amazon'un geliştirmek istediği streaming hizmeti, Sony'nin PlayStation Now platformunun başka bir versiyonu olarak düşünülebilir. PlayStation 4 kullanıcıları, söz konusu platform sayesinde paralarını ödedikleri oyunları indirme veya kurulum derdi olmadan oynayabiliyorlar. 

Benzer bir yaklaşımla bilgisayar oyunlarını akışa sokmayı isteyen e-ticaret devi, oyunseverlere yepyeni bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor.

Yukarda da belirttiğim gibi Amazon, en geç önümüzdeki yıl yayınlanacak olan akış servisi için oyun yayıncılarıyla görüşmelere başladı. ABD’li şirket, Amazon Web Services sayesinde böyle bir platform için gerekli bulut kapasitesine sahip, ancak e-ticaret devi bu çabasında yalnız olmayacak. Örneğin; Microsoft, yeni oyun akış hizmeti Project xCloud'u Ekim ayında tanıtmıştı. Platformun halka açık denemelerin bu yıl içinde başlayacağı düşünülüyor.