Amazon Payments, Paypal'e Ciddi Bir Rakip Olacak

Amazon Payments, Paypal'e Ciddi Bir Rakip Olacak

Günümüzde online ödeme denilince akla ilk olarak PayPal geliyor. PayPal'in bu kadar popüler olmasının nedeni ise bu servisin yaygın bir şekilde e-ticaret sitelerine hizmet vermesi, birçok farklı ülkede aktif olması ve yıllardan beri kullanılan bir sistem olması. 1998 yılında kurulmuş olan PayPal, 2000'li yıllarında başında eBay tarafından satın alınmıştı ve bu sayede yükselerek dünya çapında yayılmıştı.

Amazon da e-ticaret konusunda sözü geçen bir aktör olarak 2007 yılında kendi online ödeme servisi olan Amazon Payments'ı kullanıma açmış, bu sayede kendi e-ticaret sitesini kullanan müşterilerine diğer sitelerde de güvenli bir şekilde kredi kartı bilgilerini tekrar paylaşmadan ödeme yapabilme imkanı sunmuştu. Fakat Amazon Payments, PayPal gibi yaygın olamamıştı. Bunun sebebi ise Amazon Payments'ın PayPal'le karşılaştırıldığında kısıtlı sayıda e-ticaret sitesi tarafından desteklenmesi ve daha az ülkede hizmet vermesi. Şimdi ise Amazon bu durumu değiştirmek için kolları sıvadı.

Amazon Payments saldırgan bir strateji izlemeye başlayacak

Amazon, kendi online ödeme sistemi Amazon Payments'ı yaygınlaştırmak için Amazon Payments Global Partner Program adını verdiği projesini duyurdu. Bu proje dahilinde Amazon Payments'ın daha fazla 3. parti e-ticaret sitesinde kullanılmasının sağlanması hedefleniyor. Bu projenin isminde "global" kelimesinin geçiyor olması da akıllara "Amazon Payments farklı ülkelerde de hizmet vermeye başlayacak mı?" sorusunu getiriyor.

Amazon Payments Türkiye'de de kullanıma açılabilir

Amazon Payments şu an için sadece Amerika, İngiltere, Almanya ve Japonya'da hizmet vermekte. Fakat bu sistemin PayPal'e ciddi bir rakip olabilmesi için daha fazla ülkede hizmete açılması gerekiyor. Amazon Payments Global Partner Program'ın da amacı Amazon'u daha geniş bir kitleye yaymak. Bu da sistemin ülkemiz gibi yüksek nüfuslu ülkelerde hizmete açılması anlamına gelebilir.

YORUMLAR