Amazon, Teslimat Drone'larıyla Evlerin İhtiyaçlarını Ev Sahibine Bildirecek

Amazon, Teslimat Drone'larıyla Evlerin İhtiyaçlarını Ev Sahibine Bildirecek

Amazon, ürün teslimatı için kullandığı drone’ları başka bir ticari amaç için de kullanmak istiyor. Bu kapsamda şirket, drone’ların teslimat için alçaldığı esnada evi analiz ederek, evin tamrat ihtiyaçlarını tüketicilere bildirecek bir hizmetin patentini aldı.

ABD Patent ve Marka Ofisi’nden aldığı patent sayesinde Amazon, drone vasıtasıyla yaptığı teslimatlarda, hava aracının alçaldığı esnada evin görüntülerini alma ve fotoğraflarını çekme yetkisi edindi. Amazon’un bu hizmeti kapsamında teslimat için alçalan drone, evi tarayacak ve evin bir eksiği olması halinde ilgili gereken her ihtiyacı mobil cihaz bildirimi ya da e – posta aracılığıyla tüketicilere tavsiye edecek. Örnek vermek gerekirse, Amazon’dan bir ürün sipariş ettiniz ve teslimat esnasında drone evinizin çatısında bir sorun olduğunu tespit etti. O tarihten sonra banner reklamları halinde ve çeşitli bildirimlerle çatı onarım malzemeleri satın almanız için önerilere hazırlıklı olun.

Mülkte görülen aksaklıkların yanı sıra Amazon aynı hizmet dahilinde botanik tavsiyeleri de verebilir. Örneğin arka bahçenizde ölmek üzere olan ağaçlar tespit edildiğinde yine Amazon tarafından ilgili bildirimleri alabilirsiniz.

Amazon’un bu yerel hizmeti kapsamında evlerinin analiz edilmesini istemeyen kullanıcılar, bu taleplerini Amazon’a bildirebilirler. Drone’ların teslimatları güvenlik açısından yine görüntüleniyor, ancak tüketiciler reklamları ve tavsiyeleri engelleyebiliyorlar. Ayrıca görüntülerin ticari sistemde analiz edilmesinin de önüne geçilebiliyor. Yine ilginç bir drone patenti alan Amazon birkaç ay önce de “mobil aktarma merkezi işlevi gören zeplin” başlıklı bir patent edinmişti. 

Amazon'un Sahibi Jeff Bezos, Bill Gates'i Tahtından İndirmek Üzere

Amazon Kendi Mesajlaşma Uygulamasını Tanıtabilir

YORUMLAR