Amazon, Türkiye’ye Ücretsiz Kargo Dönemini Sonlandırdı

Amazon Ücretsiz Kargo

Bilindiği üzere Amazon, Almanya üzerinden Türkiye’ye gönderilen ürünlerde müşterilerine ücretsiz kargo imkanı sağlıyordu. Hatta şirket Türkiye’ye hizmet verme amacıyla, 2016 yılından itibaren Amazon.de sitesi üzerinden Türkçe hizmet vermeye başlamıştı. Amazon, Amazon.de üzerinden satın alınan 49 euro ve üzerindeki ürünleri Türkiye’ye ücretsiz kargo seçeneğiyle gönderiyordu. Ancak 24 Nisan'dan itibaren ücretsiz kargo döneminin sonlandırıldığı açıklandı.

Yakın zaman önce resmi gazetede, gümrük vergisi muafiyetinin 30 eurodan 22 euroya düşürüldüğü duyurulmuştu. Bu durum, Amazon ve AliExpress gibi yurt dışında faaliyet gösteren alışveriş sitelerinin Türkiye pazarında değer kaybetmesine sebep oldu. Amazon’un, bu nedenle Türkiyeye gönderilen 49 euro ve üzeri ürünlerdeki ücretsiz kargo özelliğini kaldırdığı belirtiliyor.

Ancak bu olumsuz durumun Türkiye’yi sadece kısa bir süre etkilemesi bekleniyor. Çünkü Amazon yakın zamanda Türkiye pazarına giriş yapacağını açıklamıştı. Amazon’un ülkemizde de faaliyet göstermesiyle birlikte, hem ürün fiyatlarında hem de kargo teslimat sürelerinde önemli avantajlar sağlayabileceğiz.

Amazon, Türkiye pazarına giriş yapıncaya kadar, Amazon.de üzerinden satın alınıp Türkiye’ye gelecek olan ürünlere uygulanacak yeni kargo ücretleri şu şekilde açıklandı:

  • Standart Teslimat (7-21 iş günü) - (kitap, müzik, DVD, video): Teslimat başına 4,50 Euro (kg başına 3 Euro)
  • AmazonGlobal Standart Teslimat (4-7 iş günü): Teslimat başına 6 Euro (kg başına 4 Euro)
  • AmazonGlobal Expedited Teslimat (3-4 iş günü): Teslimat başına 12 Euro (kg başına 6 Euro)
  • AmazonGlobal Priority Teslimat (1-2 iş günü): Teslimat başına 22 Euro (kg başına 4 Euro)