Amazon Twitch'i Satın Aldı

Amazon Twitch'i Satın Aldı

Google'ın online oyun yayını şirketi Twitch'i satın almak istediğine dair bazı haberleri geçtiğimiz haftalarda sizlere aktarmıştık. Çeşitli sektörlerde liderliği sürdüren şirketleri kendi bünyesine katmak konusunda oldukça hevesli olan Google'ın bu hevesi şimdilik kursağında kalacak gibi görünüyor. Zira Amazon tarafından gerçekleştirilen resmi açıklama neticesinde Twitch'in Amazon tarafından satın alındığı kesinleşti.

Amazon da satın almalardan kaçınmayan şirketlerden birisi ve son zamanlarda online video yayın sistemleri üzerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiği de biliniyor. Twitch'in ayda 55 milyon ziyaretçiye sahip olduğu ve 15 milyar dakikalık oyun gösterimi yapabildiği dikkate alındığında, online yayıncılık konusunda Amazon'un doğru bir tercih yaptığı ortada.

Amazon.com'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos'un konuyla ilgili açıklaması şu şekilde oldu:

"Twitch gibi bizler de müşterilerimiz konusunda takıntılıyız ve farklı yönlerden düşünmeyi seviyoruz. Onlardan bir şeyler öğrenmeyi ve oyun komüniteleri için yeni hizmetleri daha hızlı yaratabilme imkanını dört gözle bekliyoruz."

Twitch'in CEO'su Emmett Shear'ın açıklaması ise şöyleydi:

"Amazon'un bir parçası olmak topluluğumuz için daha fazlasını yapmamıza olanak tanıyacak. Bağımsız olduğumuz zamana göre araç ve servisleri çok daha hızlı bir şekilde yaratabileceğiz. Bu değişim topluluğumuz için çok şey ifade ediyor ve Twitch'i dünya çapında daha fazla kişiye ulaştırmamızı sağlayacak."

Satın alma tam olarak 970 milyon dolarlık nakit ile gerçekleştirilmiş durumda ve Twitch'in tüm hisseleri, hisse sahiplerinin onayı ile birlikte Amazon'a aktarılacak. Son işlemlerin 2014 sonlarında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Twitch artık yüklenen videoları silecek

YORUMLAR