Amazon Uçak Filosunu Büyütme Kararı Aldı

Amazon Air

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından bir tanesi olan Amazon, uçak filosunun mevcudunu 50’ye çıkardı. Devasa şirket, halihazırda 40 olan uçak sayısının üzerine 10 tane daha alım yapma kararı vererek, devasa bir uçak şirketine dönüştü.

Amazon, 2016 yılında 40 uçakla birlikte Prime Air adını verdiği hava kargo ayağını duyurmuştu. Yaklaşık 2 yıldır sorunsuz şekilde çalışan Prime Air’i büyütme kararı alan Amazon, 10 tane daha Boeing 767-300 tipi uçak daha alma kararı verdi. Toplam uçak sayısını 50’ye çıkararak, devasa bir havacılık şirketi olma yolunda ilerleyen Amazon, ne kadar güçlü bir şirket olduğunu da tekrar göstermiş oldu.

Amazon, 2016 yılında paket teslim operasyonlarının etkinliğini artırma adına kendi uçaklarıyla taşıma yapma kararı almıştı. Dünyanın en büyük çevrimiçi ticaret sitelerinden biri olan ve her gün tonlarca yükü bir yerden başka bir yere taşıyan Amazon, daha hızlı hizmet verebilme adına kendi şirketini kurmuştu. Prime Air’in hizmete girmesiyle birlikte geliştirdiği algoritmalar sayesinde, paketlerin en ucuz yoldan nasıl gidebileceğini ve uçakların hangi rotaları izlemeleri durumunda daha hızlı teslim yapabileceklerini hesaplamaya başlayan Amazon, teslim sürelerini kısaltmıştı.

10 yeni uçakla birlikte Prime Air’in isminin de değişmesine karar verildi. Bundan sonra Amazon Air olarak anılacak olan şirketin, Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerine iki gün içinde teslim imkanı sunabilmek adına 20’den fazla havalimanına uçacağı belirtildi.