Amazon’un Akıllı Hoparlörü Echo Konuşmaları Gizlice Kaydetmiş!

Amazon’un Akıllı Hoparlörü Echo Konuşmaları Gizlice Kaydetmiş!

E-ticaret devi Amazon’un yapay zeka destekli akıllı hoparlörü Echo, çok çarpıcı bir olayla gündemde. ABD’de yaşayan bir aile, evlerinde bulunan Echo’nun özel konuşmalarını kaydederek, kişi listesindeki rastgele bir numaraya gönderdiğini fark ettiğinde şok oldu.

Sesli asistan desteğine sahip akıllı hoparlörler son yılların en dikkat çeken teknolojileri arasında yer alıyor. Giderek büyüyen bu pazarın en büyük oyuncularının başında ise, Jeff Bezos’un sahibi olduğu Amazon geliyor.

Akıllı hoparlör ekosisteminin dev ismi, milyonlarca adet satılan Echo cihazı nedeniyle gizlilik tartışmalarının odağında kaldı.

ABD’nin Portland eyaletinde yaşayan bir aile, evlerinin içindeki özel sohbetlerin sesli asistan Alexa destekli Echo tarafından gizlice kaydedildiğini, yetmezmiş gibi kişi listesinde bulunan rastgele bir numaraya gönderdiğini farketti.

amazon akıllı hoparlör echo

Seattle merkezli yerel televizyon kanalı KIRO7’ye konuşan Danielle, Alexa’nın söz konusu ses kaydını eşinin iş arkadaşına gönderdiğini söyleyerek, “Bu tuhaf ve endişe verici olayı, eşimin iş arkadaşının bizleri uyarmasıyla öğrendik. Başta bizimle dalga geçiyor diye düşündük, ancak ses kaydını dinledikten sonra gerçeği öğrendik”  ifadelerini kullandı.

ABD’de gündeme oturan bu olaydan sonra Amazon’dan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Bir şirket yetkilisi, Danielle ve eşine ait sesin Echo tarafından kaydedildiğini ve başka birisine gönderildiğini doğrularken, yaşanan bu hatadan dolayı aileden özür dilediklerini belirtti.

“Yaşanan, çok nadir görülen türden bir olay ama böyle bir şeyin yaşanmaması için bütün olasılıkları değerlendiriyoruz”  diyen Amazon yetkilisi, şu ifadeleri kullandı:

“Echo, arka plandaki konuşmada geçen bir kelimeyi Alexa şeklinde algıladığı için uyanmış. Daha sonra sohbetin devamını ‘mesajı gönder’ talebi olarak algılamış. Alexa hoparlörden ‘Kime’ diye sormuş ve arkada dönen sohbetten bir kişiyi belirleyip göndermiş”

Bu gizlilik hatasının bir daha yaşanmaması için kapsamlı bir inceleme yaptıklarını bildiren yetkili, araştırmaların devam ettiğini söyledi.