Amazon ve Alibaba Türkiye'ye Yatırım Yapabilir

Amazon Alibaba Türkiye

Yakın zaman sonra Türkiye’ye girmesi beklenen Amazon ile Çin’in e-ticaret devi Alibaba’nın Türkiye’ye yatırım yapması için girişimlerin sürdüğü söylendi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Alibaba ve Amazon ile yatırımlar hakkında görüştüklerini dile getirdi.

Bülent Tüfenkci

Dünyanın en büyük e-ticaret siteleri Amazon ve Alibaba, yüz milyarlarca dolarlık değerleriyle girdikleri her ülkenin ticaretine büyük katkı yapmayı başarmışlardı. Her iki internet sitesinin Türkiye’de yatırım yapmaları için bakanlık seviyesinde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Elektronik ticaret konusunda Türkiye'de büyük bir imkan var, bu imkanı kullanmak istiyoruz" dedi. Açıklamalarına devam eden bakan, “Alibaba, Amazon dahil olmak üzere birkaç uluslararası firma Türkiye'de faaliyet göstermek istiyorlar. Bakanlığımızla görüşmeler yapılıyor. İki firmayla ben de bizzat görüştüm. Bir takım yasal düzenlemeler veya iyileştirmeler istiyorlar. Arkadaşlarımız bunları teknik anlamda çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

İki şirketin de Türkiye’ye kuracakları temsilcilerle birlikte bölgede daha kolay iş imkanları yaratabileceklerinin altını çizen bakan, “Onun için bizim gümrüklerle ilgili bir takım düzenlemeler yapmamız, lojistik altyapısını güçlendirmemiz, elektronik ortamı daha düzgün kurmamız lazım.” şeklinde konuşarak açıklamalarını sonlandırdı.